Kilka słów o komarach
Tylko samice komara żerują na ciepłokrwistych organizmach powodując ukąszenia. Samo ukąszenie wygląda następująco. Samica komara najpierw wbija swoją ostrą kłujkę w ciało ofiary i wpuszcza odpowiednie enzymy, następnie wypompowuje wcześniej zaprawioną krew. Większość ludzi jest uczulona na substancje wpuszczane do rany przez samicę komara. Objawia się to czerwonymi bąblami w rejonie ukąszeń. Samce komara odżywiają się nektarem z kwiatów, bardzo często żerują na wodnych roślinach. Samce nigdy nie pobierają krwi.
Jak walczyć z plagą komaów w wakacje?
Psikamy się różnymi wynalazkami, gasimy światła w domach, mimo upału zamykamy okna. Ale komary i tak znajdują drogę do naszych ciepłych ciał. Jak więc sobie z nimi radzić?
Właściciele ogrodów przydomowych mogą bronić się hodując odpowiednie rośliny:
- pelargonie, tak chętnie sadzone na balkonach lub ustawione w oknach,
- kocimiętka, która cieszy się powodzeniem wśród kotów, skutecznie odstrasza komary,
- bazylia, obok walorów smakowych, jakie nadaje potrawom również odstrasza komary,
- roślina o nazwie Plectranthus coleoides, w wyniku dotyku wydziela specyficzny zapach, którego nie lubią komary (trzeba ją często „dotykać”,
Istnieje również kilka domowych sposóbów zwalczających komary. Oto kilka z nich:
- Kawałek świecy należy włożyć w małych lichtarzyk lub kubeczek i ustawić na środku głębokiego talerza. Nalać 10 łyżek wody, dodać 1 łyżkę formaliny i świecę zapalić. Zwabione jej światełkiem komary topią się w wodzie.
- W pomieszczeniu zamknąć okna. Nalać na spodeczek trochę terpentyny i wyjść, zamykając drzwi. W ciągu 15-20 min. opary z terpentyny uśpią fruwające w pokoju komary, które opadną na podłogę. Wystarczy potem je tylko zmieść i spalić.
- Na parapetach okien ustawić doniczki z kwitnącą pelargonią lub zawieszać zielone liście pomidorów.
- W pokojach ustawić spodeczki z plasterkami świeżej cebuli. Części ciała, najbardziej narażone na ukąszenie (twarz, ręce, nogi) posmarować octem, w którym przez 10 min. gotowały się liście orzecha włoskiego. Można też posmarować się roztworem witaminy B, olejkiem anyżowym, goździkowym lub eukaliptusowym. Podobnie "odstraszające" działanie ma też sok z liści bazylii.
- Nad łóżeczkiem dziecinnym można zrobić z tetry lub gazy aptecznej prawdziwą moskitierę, a buzię dziecka posmarować sokiem z liści bazylii. Obok łóżka wieszamy wiązki świeżych konopi, mięty, kwiatów czarnego bzu i piołunu.
dobry efekt odstraszający (komary oczywiście) jest po umyciu się szarym mydłem. - Aby uniknąć ukąszeń komarów codziennie jedz witaminę B12. Nie bój się - do tej pory nie są znane objawy przedawkowania B12. Dzięki B12 komary będą cię omijać szerokim łukiem. Minusem jest tylko delikatny lecz nieprzyjemny zapach potu.
- Ekstrakt z wanilii. Niektórzy twierdzą, że ekstrakt z wanilii należy nałożyć na nadgarstki lub za uszy (miejsca gdzie puls jest mocniej wyczuwalny), niektórzy uważają, ze ekstrakt zadziała tylko wówczas jeśli natrzemy nim całe ciało oraz ubranie.
- Olejki eteryczne. Zmieszaj wybrane olejki eteryczne z alkoholem lub wodą destylowaną i spryskaj tym swoje ciało i ubranie. Do olejków możesz dodać również kilka kropki olejku dla dzieci i wetrzeć w ciało.
Olejki, których nie lubią komary:
- olejek citronella,
- olejek lawendowy,
- olejek kocimiętki,
- olejek eukaliptusowy,
- olejek Penny Royal,
- olejek wrotycza pospolitego,
- olejek bazylii,
- olejek tymianek,
- olejek cedrowy,
- olejek z drzewa herbacianego,
- olejek miętowy.