fit.pl mobile logo

Sposoby na uczucie ciężkiego brzucha

Po posiłku spodnie wydają się za ciasne, na nic nie masz siły, a brzuch ciąży jak kamień? Na szczęście są na to sprawdzone sposoby.

Ruch czy sjesta?

Dwa najpopularniejsze sposoby na przepełniony po obiedzie brzuch wzajemnie się wykluczają: chodzi o sjestę i spacer. Oba zwyczaje mają swoich zwolenników. Którzy mają rację? W literaturze naukowej można znaleźć argumenty za poobiednim odpoczynkiem i za ruchem, a także przestrogi, że drzemka lub aktywność po obiedzie mogą nawet prowadzić do chorób. Jaka jest więc prawda?

Od razu po obiedzie lepiej dać swojemu organizmowi pół godziny, zanim rzucisz się w wir codziennych spraw. Zbyt szybkie jedzenie nie jest zdrowe. Jedząc na stojąco czy w aucie, nie kontrolujemy wielkości porcji, a organizm nie ma odpowiedniej ilości czasu na trawienie. Po obiedzie zdecydowanie warto odpocząć. A potem? Jeśli jest czas, warto dodać sobie energii tak, jak robi to wiele rodzin po świątecznym obiedzie – spacerem.

Doraźnie po posiłku

Niektórzy lubią obfite posiłki. Inni zmagają się z nadprodukcją gazów w jelitach, więc trawią nieco gorzej niż przeciętna osoba. Obie te grupy mogą skorzystać na sięganiu po obiedzie po określone produkty. Należą do nich np. preparaty z symetykonem, takie jak Espumisan (dostępny m.in. w formie granulek).

W Indiach po tłustym i ostrym zazwyczaj obiedzie kelnerzy serwują przekąskę z ziaren anyżu i kminku. Aromatyczna przyprawa odświeża oddech, ale też poprawia trawienie po posiłku. Można również sięgnąć po herbatki z kopru włoskiego czy mięty.

Co jeszcze możesz zrobić?

Czasem uczucie przepełnienia po jedzeniu może być oznaką chorób, ale dzieje się tak dość rzadko. Niekiedy chodzi o nietolerancje pokarmowe – na nabiał lub pszenicę. To też jednak nie zdarza się aż tak często, jak chcieliby tego autorzy modnych poradników, bo dotyczy maksymalnie kilku procent populacji. U pozostałych zwykle chodzi o zbyt tłustą i za ciężką dietę. Uczucie ciężkości wywołują najczęściej:

  1. zbyt duże porcje – z punktu widzenia dietetyka porcja makaronu czy mięsa powinna mieścić się na dłoni – to prosta zasada, którą wielu z nich wpaja swoim pacjentom;
  2. dużo mięsa – tłustą wieprzowinę trawi się 5 godzin; dla porównania dania z gotowanych warzyw – 40 minut;
  3. dieta mocno przetworzona – dziwne uczucie w żołądku po odgrzewanym fast foodzie trudno porównać z czymś innym; bogactwo tłuszczu, sztucznych dodatków i bezwartościowych cukrów prostych sprawia, że jeszcze długo po obiedzie można czuć się niewyraźnie.

Nawyki pod okiem dietetyka można zmienić z dnia na dzień lub stopniowo, np. w jednym tygodniu dodając do posiłków błonnik, a w kolejnym eksperymentując ze zdrowszymi rodzajami tłuszczów. Póki co jednak warto mieć przy sobie Espumisan, jeśli pokusa zjedzenia tłusto i dużo w czasie posiłków bywa zbyt silna.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl