Jedynie 9% Polek określa swój stan zdrowia, jako doskonały, 36% uważa go za bardzo dobry. Aż 46% badanych jest zdania, że ich zdrowie jest przeciętne. Co dziesiąta Polka twierdzi, że jej stan zdrowia jest zły. Są to wyniki badania „Czas na Polki”*.
Wyniki w grupach wiekowych wyglądają nad wyraz interesująco. 80% Pań do trzydziestego roku życia uważa, że ich stan ich zdrowia jest doskonały i bardzo dobry. Wśród ankietowanych powyżej 60. roku życia, aż 65% uważa swój stan zdrowia za przeciętny. Swoje zdrowie jako złe ocenia 22% procent badanych osób.
Dolegliwością, na którą najczęściej cierpią Polki są bóle głowy oraz migreny. Na te choroby cierpi aż 53% badanych. 46% skarży się na zapalenie górnych dróg oddechowych, a 34% mówi o silnych bólach kręgosłupa. Wśród nękających Polki dolegliwości wymieniane są również bóle mięśni i stawów (31%), osłabienie (29%) i wysoka temperatura (28%). Jednak co ciekawe ankietowane kobiety nie przykładają do tych dolegliwości większej uwagi, bardzo rzadko odwiedzając lekarza i lecząc je we własnych zakresie.
Kobiety sięgają po środki bólowe znacznie częściej, niż odwiedzają lekarza, który mógłby pomóc im w wyjaśnieniu dolegliwości. Leczenie we własnym zakresie nie wystarcza i wówczas musimy odbyć wizytę u lekarza. Bardzo często jest już jednak za późno i trzeba podejmować bardziej drastyczne środki zaradcze.
Wśród chorób przewlekłych, najczęściej Polki nęka nadciśnienie tętnicze (20%). Na drugim miejscu są problemy z kręgosłupem (15%). 9% ma wysoki poziom cholesterolu. Co ciekawe aż 55% badanych stwierdza, że nie zdiagnozowano u nich żadnych chorób przewlekłych.
68% kobiet zgadza się, że stwierdzeniem „Dieta, ruch czy badania nie uchronią mnie przed chorobami, które są mi przeznaczone”!
Jeden procent mniej popiera zdanie - „Tyle rzeczy może zaszkodzić zdrowiu, że przestałem się tym przejmować”.
Takie podejście do profilaktyki jest bardzo niepokojące. Oznacza to, że wiele osób nadal podważa przekonanie, że możemy skutecznie chronić swoje zdrowie. A przecież wiara we własne możliwości to podstawa motywacji prowadzenia zdrowego stylu życia.
I o tym przede wszystkim należy pamiętać w Światowym Dniu Chorego.
* Według badania Czas na Polki - zrealizowanego przez 4P research mix na zleceni Grupy LuxMed
www.zdrowie.fit.pl