Druga przyczyna umieralności w Polsce to nowotwory. "Sprzyja" temu stres, szybki tryb życia, palenie tytoniu, brak ruchu, czy niewłaściwe nawyki żywieniowe, a najczęściej wszystkie te elementy występują w naszej codzienności. Warto zastanowić się w porę, bo lepiej zapobiegać niż leczyć
fit.pl
2015-10-26 00:00
Udostępnij
Uchroń się przed rakiem piersi
Bądź aktywna!

Na rozwój raka piersi wpływa estrogen, hormon, który wytwarzany jest w tkance tłuszczowej. Stąd też większa ilość tłuszczu przekłada się na wyższe ryzyko zachorowania. Lekarze zgodnie twierdzą, że akcje promującą zdrowy styl życia powinno się przeprowadzać szczególnie wśród młodych kobiet, by pokazać im, że zmiana swoich nawyków i przyzwyczajeń może pozytywnie wpłynąć na ich zdrowie. Liczne badania pokazują, że ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi. Nawet 10-15 minutowy spacer może uchronić przed wystąpieniem tego strasznego nowotworu. Ruch umożliwia utrzymanie prawidłowej masy ciała i przeciwdziała nadwadze i otyłości, tym samym pośrednio wpływając na ryzyko rozwoju wielu nowotworów złośliwych.

Owoce i warzywa 5 razy dziennie

Zła dieta i sposób odżywiania, to druga po paleniu tytoniu najważniejsza przyczyna chorób nowotworowych. Najnowsze badania pokazują, ze spożywanie dużych ilości marchewki i  brokułów, może pomóc zredukować ryzyko raka piersi, zwłaszcza jego agresywnej odmiany. Naukowcy zaobserwowali, że kobiety, które spożywały przynajmniej dwie porcje warzyw dziennie miały o 43 proc. Niższe ryzyko ER-ujemnego raka piersi niż panie spożywające mniej niż cztery porcje warzyw w tygodniu. Następnie zidentyfikowali te produkty, które miały największe zasługi. Były to m.in. brokuły, kapusta i marchewka. Badane, które jadły marchewkę co najmniej trzy razy w tygodniu, miały o 17 proc. niższe ryzyko nowotworu w porównaniu z kobietami, które jadły ją nie częściej niż raz w miesiącu. Podobnej zależności nie zauważono w przypadku owoców.

Regularna profilaktyka

Regularne badania pomagają szybko zdiagnozować jego obecność, a co za tym idzie zwiększa się szansa na wyleczenie. Najistotniejszym elementem szybkiej diagnostyki jest badanie kobiet, wykonywane własnoręcznie, czyli samobadanie. Jest to najprostszy i ogólnie dostępny sposób na zdiagnozowanie raka piersi. Bardzo ważne jest również regularne badanie piersi przez specjalistę, czyli na przykład onkologa. Warto również okresowo wykonać badanie USG piersi oraz mammografie. Różne rodzaje badań piersi zalecane są w różnym wieku kobiet. Nieco inaczej badane są wiec młodsze kobiety, a inaczej starsze. Wczesna diagnostyka raka piersi jest kluczowym czynnikiem do rozwiązania problemu z tego rodzaju nowotworem. Zalecana jest więc okresowa kontrola piersi, nawet u bardzo młodych kobiet.

Zdrowa dieta

Musisz dbać o swoją dietę, aby zawsze była odpowiednio zbilansowana. Powinnaś zadbać o to, aby znalazły się w niej produkty z pełnego ziarna, owoce morza, chude ryby, a także tradycyjne źródła białka – drób. Zdrowa dieta zaleca unikanie czerwonego i wędzonego mięsa, cukru, białej mąki, picie zielonej herbaty - aby nie rezygnować zupełnie z drobnych, kulinarnych przyjemności możemy za radą dr David Servan – Schreiber, który w książce „Antyrak” proponuje podzielić jadłospis w skali 80/20 proc. - z czego większość to pokarmy zdrowe, np, owoce, warzywa, ryby, reszta - np. coś słodkiego lub porcja czerwonego mięsa. jedz jak Japończycy – a przynajmniej staraj się komponować swoje codzienne menu w przemyślany sposób. Ryby, świeże warzywa, jak najmniej przetworzone produkty, oliwa z oliwek, oliwa z pestek winogron, produkty pełnoziarniste

Alkohol do kosza

Alkohol zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, takiego zdania są amerykańscy naukowcy. Stąd pomysł, aby nastolatki i młode kobiety, które nadużywają alkoholu objąć profilaktyką nowotworową Przez 11 lat badacze zbierali dane na temat spożywania alkoholu w grupie blisko siedmiu tysięcy dziewcząt i młodych kobiet. Wyniki wykazały, że prawdopodobieństwo zachorowania na łagodne nowotwory piersi zwiększa się również w grupie nastolatek i młodych kobiet, które nadużywają alkoholu. Do tej pory uważano, że związek między ilością wypijanego alkoholu a ryzykiem raka piersi dotyczy jedynie kobiet w starszym wieku. Zdaniem autorów pracy badania te dowodzą, że wiek nastoletni oraz wczesna dorosłość są kluczowe w prewencji raka piersi. Zauważają przy tym, że wiele kobiet zaczyna pić jako nastolatki, czyli wtedy, gdy tkanki w obrębie gruczołu sutkowego wchodzą w stadium szybkiego powielania się.

www.zdrowie.fit.pl