Najczęściej kleszcze można złapać na brzegach lasów liściastych i mieszanych. Ryzyko złapania kleszcza jest jeszcze większe, gdy lasy graniczą z łąkami lub pastwiskami. Kleszcze czyhają na nas również w paprociach, jeżynach, w niskich krzewach czy zaroślach. Bądźmy jednak ostrożni! Kleszcz może nas zaatakować nawet we własnym ogrodzie.
Te małe zwierzątka, jakimi są kleszcze roznoszą bakterie, pierwotniaki i wirusy, powodujące zachorowania. Wśród chorób roznoszonych przez kleszcze najgroźniejsze to kleszczowe zapalenia mózgu. Kilka dni po ugryzieniu nie czujemy żadnym zmian w naszym organizmie. Nawet ugryzienie tego małego stworka jest bezbolesne. Jednak po tygodniu czasu od ugryzienia możemy odczuwać objawy podobne do grypy. Do tego dołączają bóle głowy, gorączka, wymioty, utrata przytomności. Te symptomy świadczą o zapaleniu ośrodka układu nerwowego. Większość pacjentów po 2-3 tygodniach zdrowieje. Jednak kleszcze mogą spowodować zanik mięśni, a także długotrwałe bóle głowy.
Aby uchronić się przed kleszczami, wybierając się do lasu, powinniśmy mieć na osobie odzież, która zakrywa nasze ciało, stosować środki
Im ciemniejszy obszar, tym większe ryzyko złapania kleszcza |
odstraszające kleszcze, które bez problemu dostaniemy w aptece. Po powrocie ze spaceru w lesie powinniśmy dokładnie przejrzeć swoje ciało, a jeśli znajdziemy na nim kleszcze niezwłocznie powinniśmy go usunąć (możemy to zrobić sami lub jeśli nie czujemy się na siłach udać się jak najszybciej do lekarza). Jak pozbyć się niechcianego stwora z naszego organizmu? Odwłok kleszcza chwytamy pęsetą lub palcami i pociągamy jednym, zdecydowanym ruchem, lekko przy tym obracając. Ministerstwo Zdrowia zaleca także szczepienia przeciwko kleszczom.
Pamiętaj, jeśli już znajdziesz kleszcze na swoim ciele nie stosuj żadnych ludowych metod, na przykład smarowania miejsca ukąszenia masłem. Tego typu metody mogą spowodować wymioty kleszcza, a to prosta droga do zakażenia twojego organizmu.
www.fit.pl