Skóra wrażliwa czyli jaka?
Dermatolodzy definiują skórę wrażliwą jako taką, która ze względu na nieprawidłowości w strukturach jej górnych warstw, najbardziej narażonych na działanie czynników zewnętrznych, przepuszcza je z otoczenia, wywołując stany zapalne, które objawiają się pod różnymi postaciami: wysuszania, zaczerwienia, małych pęknięć oraz zmian zapalnych.
Jak rozpoznać wrażliwą i podrażnioną skórę?
- źle przyjmuje kosmetyki;
- jest przesuszona, zaczerwieniona;
- pojawia się wysypka i zrogowacenie;
- swędzi, bądź piecze, łatwo ściąga się
Co powoduje podrażnienia?
Lekarze uważają, że w większości przypadków skórę otrzymujemy w genach. Tymczasem środowisko, w którym żyjemy, przyczynia się do pogorszenia stanu skóry także u osób, które nie miały z nią problemów.
Konserwanty, pestycydy, dwutlenek węgla z powietrza, środki chemiczne, źle dobrane kosmetyki nie tylko pogarszają stan skóry, ale także na trwałe pozbawiają ją ochronnego płaszcza lipidowego.
Dużym zagrożeniem i jednym z głównych winowajców problemów ze skórą są promienie UV. Zwłaszcza wiosną, gdy skóra nie jest przyzwyczajona do słońca u osób z jasną karnacją mogą pojawić się zaczerwienienia, podrażanie słoneczne, a nawet wysypka. Wystawiając skórę na działanie promieni słonecznych należy dobrze ją zabezpieczyć kremem z filtrem, przynajmniej powyżej 10.
Skórze nie służą także zbyt wysuszone pomieszczenia, klimatyzacja oraz niektóre włókna w odzieży, a nawet pogoda: wiatr, zimno i suche powietrze na zewnątrz.
Skóra wrażliwa czy alergiczna?
Jak odróżnić skórę wrażliwą od alergicznej? Skóra alergiczna mocno reaguje na konkretny alergen, jego zlokalizowanie i wyeliminowanie często uwalnia skórę od problemu. Skóra wrażliwa może reagować zapalnie na wiele różnych czynników w różnym czasie. Nadwrażliwość może powstawać, gdy skóra jest osłabiona, odwodniona i źle pielęgnowana. W przypadku alergii należy odstawić alergizujący, podejrzany produkt lub eliminować podejrzany czynnik (niezbędne są tu testy alergiczne i opinia specjalisty). Skóra wrażliwa wymaga zdiagnozowania problemu i odpowiedniej pielęgnacji, często długofalowo i wielokrotnie w porozumieniu z lekarzem.
www.zdrowie.fit.pl