Zalecenia po wyrwaniu ósemki: dieta, higiena, aktywność

Ekstrakcja ósemki to jeden z mało przyjemnych zabiegów stomatologicznych, bo wiąże się z bólem, obrzękiem i innymi dolegliwościami pooperacyjnymi. Aby złagodzić przebieg rekonwalescencji, należy stosować się do zaleceń lekarskich, zwłaszcza odnośnie diety, higieny jamy ustnej i aktywności fizycznej.
2021-06-24 00:00
Udostępnij
Zalecenia po wyrwaniu ósemki: dieta, higiena, aktywność

Zalecenia po wyrwaniu ósemki

Ekstrakcja ósemki odbarcza od bólu, uczucia rozpierania i innych dolegliwości związanych z jej wyrzynaniem się lub chorobami, a także pozwala uniknąć przykrych konsekwencji dla pozostałych zębów w łuku, a nawet całym aparacie żucia. Z drugiej strony usuwanie ósemek wiąże się z raną pooperacyjną, szwami, ubytkiem oraz dodatkowymi nieprzyjemnymi objawami, jak miejscowa nadwrażliwość i obrzęk. Można jednak złagodzić przebieg rekonwalescencji. W tym celu trzeba przede wszystkim zatrzymać tampon opatrunkowy umieszczony przez lekarza po operacji w zębodole przez ok. 30 minut po wyjściu z gabinetu. Pełni on funkcje zabezpieczające przed kontaktem świeżej rany z mikroflorą jamy ustnej i środowiskiem zewnętrznym. Zatrzymuje również krwawienie i wspiera formowanie się prawidłowego skrzepu czopującego ujście rany. Po tym czasie tampon można wyciągnąć, ale nie wolno płukać ust wodą ani żadnym płynem. Przez najbliższe 2 godziny przeciwwskazane jest jedzenie i picie jakichkolwiek produktów. Po zabiegu, jakim jest usuwanie ósemek, niewielkie krwawienie może mimo wszystko utrzymać się nawet kilkanaście godzin, ale nie należy się tym niepokoić. Aby zmniejszyć obrzęk i ból, można przykładać zimny kompres. W najbliższych dniach nie jest wskazany wysiłek fizyczny. Zaleca się w tym czasie unikać intensywnych treningów i dyscyplin rekreacyjnych oraz ruchów zwiększających ciśnienie krwi jak skłony, skoki czy gwałtowne skręty. W trakcie odpoczynku najlepiej trzymać głowę bardziej uniesioną niż zwykle np. na dwóch poduszkach lub w pozycji półsiadu.

Dieta i higiena jamy ustnej

W ciągu najbliższych kilku dni należy również przestrzegać obostrzeń dotyczących diety i higieny jamy ustnej. Zalecenia obejmują przede wszystkim ograniczenie palenia papierosów. Dym nikotynowy i zawarte w nim związki chemiczne działają drażniąco na błonę śluzową jamy ustnej, a szczególnie okolic świeżej rany. Ponadto niekorzystnie wpływają one na przepływ krwi i odporność, co sprzyja wolniejszej regeneracji zębodołu oraz stwarza ryzyko infekcji. Oprócz odstawienia papierosów trzeba jeszcze dostosować jadłospis do stanu zdrowia. Dieta na okres pozabiegowy powinna składać się z produktów półpłynnych, o miękkiej konsystencji. Poleca się unikać żucia po chorej stronie oraz picia przez słomkę. Niewskazane są też gorące i zimne potrawy. Mimo że zębodół może jeszcze kilka dni być nadwrażliwy, nie wolno zaniechać wykonywania zabiegów higienicznych jamy ustnej. Szczotkowanie i płukanie można przeprowadzić już na drugi dzień po ekstrakcji, ale nieco zmodyfikowaną techniką niż powszechnie. Do czasu zagojenia rany najlepiej omijać miejsce zabiegowe i zmienić dotychczasową szczoteczkę na model z miękkim włosiem. Do pielęgnacji w tym czasie pomocne będą płukanki bez alkoholu, o działaniu kojącym i przyspieszającym gojenie.