Zasady jedzenia w podróży - co zrobić, żeby wyczekiwany urlop nie zamienił się w koszmar?

W czasie podróży łatwo ulec pokusom w postaci ulicznego jedzenia, egzotycznych owoców oraz nietypowych deserów i przekąsek. To bardzo prosta droga do tego, by wymarzone wakacje spędzić w łóżku z silnym bólem brzucha, gorączką oraz całkowitym brakiem sił. Zmiana klimatu, czasu i rytmu domowego często sprawia, że organizm znosi zatrucie pokarmowe dwa razy gorzej, niż miałoby to miejsce w domu. Przed biegunką podróżnych można jednak się ustrzec. Wystarczy zastosowanie kilku prostych zasad higienicznych, aby urlop nie zamienił się w koszmar.
2020-06-26 00:00
Udostępnij
Zasady jedzenia w podróży - co zrobić, żeby wyczekiwany urlop nie zamienił się w koszmar?

Jak uchronić się przed biegunką podróżnych? Podstawowe zasady

Jedną z najczęstszych przyczyn biegunki podróżnych jest zakażenie bakteriami, a w szczególności szczepami E.coli. Turyści, którzy podróżują do krajów tropikalnych powinni wystrzegać się picia wody z zanieczyszczonych źródeł. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest kupowanie wyłącznie wody butelkowanej lub w wyjątkowych sytuacjach, picie przegotowanej. Warto również zrezygnować z napojów z kostkami lodu nieznanego pochodzenia. Kolejną przyczyną zatruć jest jedzenie niemytych warzyw i owoców, a także wybieranie niepewnych restauracji. Najlepszym rozwiązaniem jest chodzenie do tych miejsc, które odwiedzają lokalsi. Dzięki temu turysta może mieć pewność, że podawane tam dania są świeże, pyszne i przygotowywane w higienicznych warunkach. Podczas podróży lepiej unikać produktów takich jak niepasteryzowane soki, przetwory mleczne, lody, owoce morza czy surowe mięso. To wszystko nie oznacza oczywiście, że turysta powinien zupełnie zrezygnować z poznawania lokalnej kuchni i jedzenia ulicznego. Warto po prostu upewnić się, że jest ono serwowane w higieniczny sposób, a miejsce, z którego pochodzi posiłek - czyste i zadbane.

A co w sytuacji, gdy zatrucie już nas dopadnie?

Przed podróżą warto wybrać się do dietetyka lub osoby po kursie dietetyki w Krakowie. Specjaliści w zakresie żywienia rozwieją wszelkie wątpliwości pacjenta na temat diety w czasie podróży, a także doradzą mu jakich produktów w krajach tropikalnych lepiej unikać, aby ustrzec się przed zatruciem pokarmowym. Ważne jednak, aby dietetyk był profesjonalistą w swojej dziedzinie i znał wszelkie zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego sposobu żywienia, które mogą spotkać pacjenta podczas podróży do krajów tropikalnych. Specjalista ds. dietetyki powinien mieć ukończone studia wyższe lub jedną ze szkół policealnych w Krakowie, która prowadzi roczne kursy dietetyczne.

 

Przed podróżą warto zaopatrzyć się w podstawowe leki, które pomogą złagodzić objawy zatrucia pokarmowego - węgiel aktywny, substancje o działaniu przeciwbiegunkowym, elektrolity oraz probiotyki. Warto mieć przy sobie także tabletki do odkażania wody, które można zakupić w lokalnych sklepach i aptekach. W ciężkich przypadkach zatrucia niezbędna może okazać się wizyta u miejscowego lekarza, który wskaże odpowiednie antybiotyki oraz środki zmniejszające perystaltykę jelit.