fit.pl mobile logo

Zasady jedzenia w podróży - co zrobić, żeby wyczekiwany urlop nie zamienił się w koszmar?

W czasie podróży łatwo ulec pokusom w postaci ulicznego jedzenia, egzotycznych owoców oraz nietypowych deserów i przekąsek. To bardzo prosta droga do tego, by wymarzone wakacje spędzić w łóżku z silnym bólem brzucha, gorączką oraz całkowitym brakiem sił. Zmiana klimatu, czasu i rytmu domowego często sprawia, że organizm znosi zatrucie pokarmowe dwa razy gorzej, niż miałoby to miejsce w domu. Przed biegunką podróżnych można jednak się ustrzec. Wystarczy zastosowanie kilku prostych zasad higienicznych, aby urlop nie zamienił się w koszmar.

Jak uchronić się przed biegunką podróżnych? Podstawowe zasady

Jedną z najczęstszych przyczyn biegunki podróżnych jest zakażenie bakteriami, a w szczególności szczepami E.coli. Turyści, którzy podróżują do krajów tropikalnych powinni wystrzegać się picia wody z zanieczyszczonych źródeł. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest kupowanie wyłącznie wody butelkowanej lub w wyjątkowych sytuacjach, picie przegotowanej. Warto również zrezygnować z napojów z kostkami lodu nieznanego pochodzenia. Kolejną przyczyną zatruć jest jedzenie niemytych warzyw i owoców, a także wybieranie niepewnych restauracji. Najlepszym rozwiązaniem jest chodzenie do tych miejsc, które odwiedzają lokalsi. Dzięki temu turysta może mieć pewność, że podawane tam dania są świeże, pyszne i przygotowywane w higienicznych warunkach. Podczas podróży lepiej unikać produktów takich jak niepasteryzowane soki, przetwory mleczne, lody, owoce morza czy surowe mięso. To wszystko nie oznacza oczywiście, że turysta powinien zupełnie zrezygnować z poznawania lokalnej kuchni i jedzenia ulicznego. Warto po prostu upewnić się, że jest ono serwowane w higieniczny sposób, a miejsce, z którego pochodzi posiłek - czyste i zadbane.

A co w sytuacji, gdy zatrucie już nas dopadnie?

Przed podróżą warto wybrać się do dietetyka lub osoby po kursie dietetyki w Krakowie. Specjaliści w zakresie żywienia rozwieją wszelkie wątpliwości pacjenta na temat diety w czasie podróży, a także doradzą mu jakich produktów w krajach tropikalnych lepiej unikać, aby ustrzec się przed zatruciem pokarmowym. Ważne jednak, aby dietetyk był profesjonalistą w swojej dziedzinie i znał wszelkie zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego sposobu żywienia, które mogą spotkać pacjenta podczas podróży do krajów tropikalnych. Specjalista ds. dietetyki powinien mieć ukończone studia wyższe lub jedną ze szkół policealnych w Krakowie, która prowadzi roczne kursy dietetyczne.

 

Przed podróżą warto zaopatrzyć się w podstawowe leki, które pomogą złagodzić objawy zatrucia pokarmowego - węgiel aktywny, substancje o działaniu przeciwbiegunkowym, elektrolity oraz probiotyki. Warto mieć przy sobie także tabletki do odkażania wody, które można zakupić w lokalnych sklepach i aptekach. W ciężkich przypadkach zatrucia niezbędna może okazać się wizyta u miejscowego lekarza, który wskaże odpowiednie antybiotyki oraz środki zmniejszające perystaltykę jelit.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl