- Regeneracja w cyklu treningowym, dotycząca okresów spoczynku po wysiłku fizycznym. W trakcie wykonywania ćwiczeń organizm traci wodę i sole mineralne wraz z potem. Utrata już 2% wody obniża sprawność psychofizyczną organizmu. W związku z tym, że sole mineralne są mikroelementami, występującymi w niewielkich ilościach w organizmie, nawet niewielka ich utrata musi być natychmiast zbilansowana. Utraty płynów najlepiej uzupełniać specjalistycznymi płynami izotonicznymi, lecz jeśli nie dysponujemy takimi środkami, podobny efekt można uzyskać poprzez dodanie do wody mineralnej niewielkiej ilości soli kuchennej lub zmieszanie wody mineralnej z sokiem owocowym. Niezwykle ważnym elementem jest także uzupełnianie pokarmu – węglowodanów i białek, by organizm mógł czerpać energię, niezbędną do odnowy i przebudowy zużytych tkanek.
- Regeneracja długoterminowa. Uprawnianie sportu ma z reguły charakter sezonowy. Zazwyczaj sezon treningów kończy się okresem roztrenowania, po którym to następuję okres przerwy. Wielu sportowców traktuje okres regeneracji jako element nieważny i w jego trakcie nadal trenuje. Zaniechanie okresu regeneracji długoterminowej może wpłynąć negatywnie na dalszą część następnego sezonu, gdyż organizm będzie przemęczony i straci swoje naturalne, największe możliwości. Więc jeśli trenujemy, należy „dawać z siebie wszystko”, a jeśli czas jest przeznaczony na odpoczynek, to należy ten okres wykorzystać właściwie, tak by po wznowieniu treningów rozpocząć je z nową energią.
By okresy regeneracji były jak najefektywniejsze i jak najbardziej korzystne dla organizmu podajemy kilka porad, które mogą pomóc w ułożeniu własnego planu odpoczynku. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas zna najlepiej swój organizm i plan należy układać na własne, indywidualne potrzeby.
- po wysiłku fizycznym należy wziąć ciepłą, rozluźniającą napięte mięśnie kąpiel
- na obolałe kończyny można nałożyć żel, poprawiający krążenie nóg i wykonać krótki automasaż
- organizm najlepiej odpoczywa podczas snu, dlatego w miarę możliwości można pozwolić sobie na 1-2 godzinne okresy snu w czasie dnia
- zażycie rozpuszczanej w wodzie tabletki musującej z zawartością wapnia zmniejszy produkcję kwasu mlekowego w mięśniach, odpowiedzialnego za powstawanie „zakwasów”
- do elementów regeneracji należą także aspekty psychiczne, dlatego warto by po wysiłku pozwolić sobie także na rozrywkę intelektualną – np. dobry film, książkę albo słuchanie muzyki.
Szymon Jankowski
www.fit.pl