Nasz kręgosłup jak cały nośny aparat stworzony został do życia w ruchu, niestety warunki życia współczesnego człowieka oddalają go od natury
fit.pl
2010-02-17 00:00
Udostępnij
Balans dla kręgosłupa
Wspaniałe poparcie dla moich długoletnich doświadczeń wzmacniania i poprawy stabilizacji naszego kręgosłupa i nie tylko. Ćwiczenia równoważne znalazłam tym razem w wykonaniu czołowego narciarza niemieckiego Felixa Neureuther`a – który niedawno świętował zwycięstwo w slalomie w Pucharze Świata w Kitzbühel

Poniżej przykłady ćwiczeń, jakie stosuje dwa razy w tygodniu ten czołowy narciarz, program został ułożony wraz z naukowcami (nie zalecam stosować na lekcji!)a zainteresowanych zgłębianiem tematyki stabilnego kręgosłupa i przykładami ćwiczeń dla Wszystkich zapraszam na warsztaty „Zdrowy Kręgosłup” do Warszawy w niedzielę, 21 lutego.

W walce o utrzymanie silnego i nie dokuczającego kręgosłupa ważna jest wiedza i odpowiednio dobrany program aktywności ruchowej. W programie dla zdrowego kręgosłupa nie powinno zabraknąć ćwiczeń elongacyjnych, mobilizacyjnych, równoważnych, wzmacniających, rozluźniających, korygujących postawę i sprzyjających stereotypom ruchowych.

Nasz kręgosłup jak cały nośny aparat stworzony został do życia w ruchu, niestety warunki życia współczesnego człowieka oddalają go od natury i niektóre ruchy (na przykład rotacyjne i równoważne) naszego ciała stają się ograniczane. Generalnie, za dużo czasu w ciągu dnia spędzamy siedząc, najczęściej, niestety w jednej ulubionej pozycji, co może powodować powolne przeciążanie struktur kręgosłupa, czy wadliwe ustawienia ciała, a w konsekwencji dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. Dlatego proponując profilaktyczne programy dla kręgosłupa powinniśmy w nich między innymi, stosować ćwiczenia kompensacyjne, które naśladowałyby te brakujące ruchy i pozwalałyby na zachowanie równowagi nerwowo- mięśniowej mięśni stabilizujących nasz kręgosłup. Do takich należą miedzy innymi ćwiczenia równoważne i tzw. czynne mobilizacje odcinków kręgosłupa w rotacji. Zaobserwujmy budzące się ze snu zwierzęta, one przeciągają się, rotują swój kręgosłup, kula się i wyciągają i dopiero ruszają w dalsza drogę. Spróbujmy i my.

Zapraszam na szkolenie 21 lutego do Zdrofitu na Stegnach ul. Mangalia. Informacje jolanta.kuehbauch@gmail.com

dr Jolanta Ignaszewska-Kühbauch

 
1
Dla nas wystarczy na jednej z przodu pod przedramionami lub z tylu pod stawami skokowymi.

[-------]
Dla zwykłych śmiertelników stopy w kontakcie z podłożem.
3
Podpór bokiem z dodatkowa wibracja.

[-------]

dr-jola-warsztaty-zdrofit
4
Unoszenie sztangi – dla naszych podwładnych wystarczy niestabilna poduszka.

 www.fit.pl