Fitness, który kojarzy się najczęściej z klubem, proponującym ruchowe formy ćwiczeń gimnastyczno – tanecznych typu aerobik, ćwiczenia siłowe, saunę, solarium to jednak nie wszystko. To również dyscyplina sportowa.
fit.pl
2007-03-06 00:00
Udostępnij
Fitness wyczynowy
Fitness, który kojarzy się najczęściej z klubem rekreacyjnym, proponującym ruchowe formy ćwiczeń gimnastyczno – tanecznych typu aerobik, ćwiczenia siłowe, saunę, solarium to jednak nie wszystko. To również dyscyplina sportowa, wcześniej będąca jedynie konkurencją wśród kategorii kulturystycznych. Fitness, ulokowany pomiędzy kulturystyką, gimnastyką, tańcem i konkursami piękności wciąż musi strzec swojej odrębności.

Zawody fitness, organizowane pod szyldami różnych federacji, stowarzyszeń i związków, rozgrywane są od kilku lat. Niesprecyzowane przepisy i dowolność ich interpretacji sprawiały, że oceny tych zawodów były bardzo różne. Światowa Federacja IFBB, zrzeszająca Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego, opracowała, uściśliła i ujednoliciła przepisy. Fitness, jako jedna z konkurencji kulturystycznych, od razu zyskała popularność. Oficjalnie włączono fitness do IFBB na Kongresie, podczas Mistrzostw Świata w kulturystyce w 1995 roku. W Polsce pierwszymi zawodami były Otwarte Mistrzostwa Okręgu Bydgoskiego, które odbyły się w 1996. W tym samym roku rozegrano w Toruniu pierwsze Mistrzostwa Polski. Polki zaprezentowały się już podczas Mistrzostw Świata w 1996. Pierwsze starty w zawodach najwyższej rangi odbyły się jeszcze bez sukcesów, ale już z każdym kolejnym sezonem startowym zdobywały medale i finałowe lokaty. Od 1997 roku wprowadzono podział na kategorie wzrostowe: do 160 cm i powyżej 160 cm, a następnie włączono kategorię powyżej 167 cm wzrostu. Od 2003 roku fitness podzielony został na gimnastyczny i sylwetkowy.

Fitness jako konkurencja sportowa i forma rekreacji to podział, który został stworzony dość sztucznie. Obydwie formy mają wpłynąć na podniesienie poziomu sprawności i wydolności fizycznej, zachowania zdrowia i nabyciu prawideł zdrowego stylu życia. Składowe w fitness rekreacyjnym prowadzą do poprawy lub utrzymania poziomu sprawności, zaś w konkurencji sportowej prowadzą również do osiągnięcia najwyższego poziomu sportowego i rywalizacji między zawodniczkami.

[-------]

W fitness gimnastycznym najczęściej startują zawodniczki, które wcześniej miały styczność z gimnastyką, akrobatyką i tańcem. Poziom tej konkurencji jest na tyle wysoki, że sporadycznie startują zawodniczki nie związane z dyscyplinami pokrewnymi. Rywalizacja w tej konkurencji odbywa się w dwóch rundach. Celem pierwszej rundy jest wyłonienie zawodniczki o najbardziej zgrabnej, sportowej sylwetce. Ocenie podlegają prawidłowe proporcje ciała, tonus mięśniowy definicja i prążkowanie mięśni, barwa skóry, jej wygląd, wdzięk osobisty, a także ogólna prezencja.

fitnessDruga runda to prezentacja 90-sekundowego programu choreograficznego, naszpikowanego prawie cyrkowymi elementami. Układ dowolny wykonywany jest przy dowolnie wybranym podkładzie muzycznym. W zależności od umiejętności i inwencji twórczej, prezentuje się elementy akrobatyczne, siłowe, gibkościowe, kroki taneczne, elementy aerobiku i tańca nowoczesnego. Możliwość zaprezentowania dowolnie zaprojektowanego kostiumu, stwarza ogromne pole do popisu dla zawodniczek mających bujną wyobraźnię i nieszablonowe pomysły. Bardzo dużą trudność sprawia wykonanie elementów gimnastyczno-akrobatycznych, ponieważ wykonywane są na twardym, niezbyt elastycznym podłożu, co stanowi dodatkową trudność. Po rundzie eliminacyjnej do ścisłego finału wchodzi tylko 5 najlepszych zawodniczek, które ponownie prezentują się w rundzie sylwetkowej i programie dowolnym. Dwa etapy oceny zawodniczek – sylwetki i układu choreograficznego ściśle łączy się ze wszechstronnym i żmudnym etapem treningowym. Aby przygotować się do rywalizacji w tej konkurencji należy zaplanować treningi zawierające: ćwiczenia siłowe, akrobatyczne, gibkościowe, aerobowe oraz utrzymywać odpowiednią dietę. Szczególny nacisk kładzie się na trening aerobowy, który jest niezmiernie ważny.

[-------]


W fitness sylwetkowym oceniana jest jedynie sylwetka zawodniczek w kostiumach dwuczęściowych i jednoczęściowych. Taki sam trening siłowy, aerobowy jak i dieta stosowana jest w obydwu konkurencjach. Zawodniczki w fitness sylwetkowym nie wykonują jednak układu dowolnego w związku z czym stres, związany ze startem w zawodach jest zdecydowanie mniejszy, natomiast przygotowania nie zawierają jedynie elementów treningu gimnastycznego. Liczniej reprezentowana jest konkurencja fitness sylwetkowego zarówno w kraju i za granicą, a ze względu na łatwość przygotowań dostępna jest dla większości trenujących, proporcjonalnie zbudowanych kobiet.

W fitness gimnastycznym i sylwetkowym startują również mężczyźni. Szczególnie poziom w fitness gimnastycznym może zachwycić nawet wybrednych widzów. Wielu zawodników w tej konkurencji to mistrzowie akrobatyki i gimnastyki, którzy przedłużają sportową karierę startując w fitness. Natomiast fitness sylwetkowe, może być alternatywa dla tych zawodników, którzy nie chcą zbyt mocno rozbudować mięśni i startować w kulturystyce.

Ogromnym plusem dla kobiet i mężczyzn, próbujących sił w startach jest możliwość poznania funkcjonowania reakcji organizmu na trening siłowy i aerobowy. Ważnym etapem przygotowań jest specjalna, dokładnie zbilansowana dieta i przestrzeganie jej. Efektem prawidłowego treningu oraz diety jest niski poziom tkanki tłuszczowej, fantastycznie jędrne ciało i rewelacyjna sprawność fizyczna.

 

Joanna Zapolska
www.fit.pl