Tempo współczesnego życia sprawia, że popularność zyskują programy ćwiczeń, które optymalnie wzmacniają i regenerują nasz organizm, chroniąc nas przed czyhającymi chorobami cywilizacyjnymi. Wiele z nich czerpie inspiracje ze sprawdzonych już w rehabilitacji metod i przejmuje znane przybory czy urządzenia, co najwyżej nieco je modyfikując. Wartością tych metod jest efektywność poparta badaniami naukowymi. Prześledźmy wybrane programy ćwiczeń przystosowane do potrzeb współczesnego klubu fitness, wellness czy SPA. Dodam, że medaliści igrzysk olimpijskich wykorzystują większość z nich w swoich codziennych treningach. 
fit.pl
2013-12-28 00:00
Udostępnij
Od rehabilitacji do fitnessu
Lista systemów ćwiczeń wywodzących się z rehabilitacji i zaadaptowanych dla potrzeb fitnessu stale się wydłuża: od ćwiczeń równoważnych bez przyborów i z przyborami, takimi jak duże i małe piłki, miękkie maty czy gumowe poduszki wypełnione powietrzem, przez lekcję Zdrowy Kręgosłup w ramach profilaktyki bólów kręgosłupa, ćwiczenia wzmacniające z taśmami czy tubingami, rowery, ćwiczenia w odciążeniu ciała, jakie zapewnia woda lub system podwieszek Terapii Master, aż po trening wibracyjny, na przykład, z wykorzystaniem podestów wibracyjnych czy prętów typu Staby lub Flexi Bar. Widać też odwrotny kierunek inspiracji: joga, tai-chi, q-gong czy technika Josefa Pilatesa były stosowane wcześniej niż odkryła je współczesna rehabilitacja, a są w niej dzisiaj obecne.

Najczęściej używane przybory

Od kilku lat znawcy przedmiotu podnoszą rangę ćwiczeń zwiększających stabilizację i równowagę napięć mięśniowych naszego ciała. Na rynku pojawia się wiele przyborów i urządzeń skonstruowanych specjalnie do tego celu. Od niestabilnych powierzchni, jak najnowszy przyrząd – Bosu czy wprowadzone wcześniej – Core Board Reeboka, poduszka do ćwiczeń równoważnych Airexu lub Thera-Band, movin-step firmy Gymnic, aero-step Togu, „trener stabilizacji” firmy Thera-Band po Multi Function Disc firmy MFT, a także zwykłe zrolowane maty oraz dawno już docenione, a odkrywane na nowo piłki fitball i over ball.

Dlaczego piłki?

Najtańsze i skuteczne, między innymi, w eliminowaniu napięć mięśniowych są ćwiczenia z piłkami. Konieczność utrzymania równowagi podczas wykonywania ćwiczeń zdecydowanie podnosi koordynację, poczucie równowagi, a przede wszystkim stabilizację stawową, zmniejszając znacznie ryzyko uszkodzeń w obrębie aparatu ruchu. Ponadto tylko piłka spełnia warunki idealnego – dla współczesnego człowieka – siedziska. Pisząc ten artykuł, siedzę przy komputerze właśnie na piłce. Inne jej zalety, to likwidowanie bądź zmniejszanie napięć okolic karku i łopatek, które często występują u osób pracujących w pozycji siedzącej, a także zmniejszenie dolegliwości w okolicach lędźwi przez wymuszoną korekcję ustawienia miednicy, odciążenie krążków międzykręgowych i stawów kręgosłupa, kolanowych i skokowych, co poprawia stabilizację i rozluźnia mięśnie. Piłka jest okrągła i chce się toczyć, my zaś staramy się ja okiełzać. Angażujemy w tym celu o wiele więcej mięśni niż podczas innych ćwiczeń, gdyż część z nich włącza się tylko podczas ćwiczeń o charakterze równoważnym. Wykorzystujemy więc wszystkie możliwe stabilizatory stawowe i dodatkowo pozytywnie stymulujemy wszystkie struktury otaczające stawy (ścięgna, więzadła, nerwy, naczynia krwionośne itp.). W wyniku ćwiczeń na piłce mechanizmy ochronne stawów działają szybciej i zdecydowanie obniżają urazowość.

Dzisiejsza piłka fitball „narodziła” się we Włoszech w latach sześćdziesiątych jako duża winylowa piłka do dziecinnych zabaw. Na nią natknęła się w Szwajcarii angielska fizjoterapeutka, która zaczęła używać jej do ćwiczeń z noworodkami i małymi dziećmi. Dzisiejsze szerokie zastosowanie piłek w fizjoterapii i rehabilitacji zawdzięczamy dr Susan Klein ze Szwajcarii. Ich nazwy są różne: swissball w krajach anglosaskich, fitball, gymball, bodyball, peziball w innych krajach europejskich, natomiast przeznaczenie podobne.

Overball – mała ale wszechstronna

Najpopularniejsze do stosowania w różnego rodzaju lekcjach, począwszy od wzmacniania (body forming), poprzez „Zdrowy Kręgosłup”, a skończywszy na technice Pilates, są piłki o przekroju 23-28 cm. Małe, łatwe do przechowywania, nadmuchiwane za pomocą zwykłej rurki do picia, z przyjemnego, przyczepnego, wysokiej klasy tworzywa i bardzo ważne w naszych warunkach – tanie.

Poduszka do balansowania

Niestabilna, zapadająca się pod wpływem ciężaru ciała powierzchnia oferuje szerokie spektrum doboru ćwiczeń do stosowania w czasie wolnym od pracy, w domu, w klubie fitness, w treningu wyczynowym i rehabilitacji. Używając poduszki możemy trenować jednocześnie zarówno siłę, jak i wytrzymałość w połączeniu z równowagą i koordynacją. Trening na poduszce równoważnej zalecany jest szczególnie dla osób z nadwaga, kobiet w ciąży, seniorów i wszystkich osób z dolegliwościami kręgosłupa i stawów kolanowych.
juliana fotos z


Technika Pilates – wcześniej niż rehabilitacja 

Metoda Josefa Pilatesa została zaakceptowana w Stanach Zjednoczonych krótko po otwarciu w 1923 roku przez niego pierwszego zakładu gimnastyki w Nowym Jorku. Jej entuzjastami stali się od razu tancerze, często narażeni na urazy. Oni pierwsi zorientowali się, że usprawnianie za pomocą techniki Pilatesa prowadzi do szybszego uzdrowienia. A było to w czasach, kiedy nie zdawano sobie jeszcze sprawy ze skutków leczniczych natychmiastowej rehabilitacji. Technika ta wzbogaciła więc współczesną rehabilitację i jest coraz częściej w stosowana klinikach i specjalistycznych gabinetach rehabilitacyjnych, podobnie jak wzbogaciła fitness.

W swojej karierze Pilates zajmował się przez pewien czas pielęgniarstwem, eksperymentując w ćwiczeniach ze sprężynami przymocowanymi do łóżek szpitalnych, tak aby pacjenci mogli rozpocząć usprawnianie mięśni już w łóżku, zanim jeszcze zaczęli samodzielnie wstawać. Czyż nie przypomina to współczesnych łóżek na oddziałach ortopedii i chirurgii?

Pilates zastosował sprężyny w urządzeniu nazwanym przez siebie Universal Reformer, we współczesnych Studiach Pilates wykorzystywane są trapezowe stoły Reformer i Kadilak, a w USA i innych krajach popularna jest forma ćwiczeń Pilates Allegro na specjalnych łóżkach z systemem linek i uchwytów. Z kolei do współczesnej lekcji Pilates, jaką proponuję na szkoleniach w Polsce, można dla wzmocnienia efektu włączyć piłki overball i fitball, elastyczne obręcze i niestabilne powierzchnie.

Podesty wibracyjne dla zapracowanych

Ostatnią nowością dla tych, którzy mają niewiele czasu lub ulegli kontuzji i chcą jak najszybciej powrócić do zdrowia, są różnego rodzaju podesty i płyty wibracyjne, jak... Dzięki wibracjom o regulowanej częstotliwości ćwiczenia na tych urządzeniach przyspieszają wiele procesów odnowy, a trening może trwać zamiast godziny... 15 minut, z porównywalnym efektem. Urządzenia wibracyjne wzmacniają i przyśpieszają efekty ćwiczeń siłowych, rozciągających, rozluźniających i relaksujących, które można na nich wykonywać. Efekty dodatkowego masażu wibracyjnego na poszczególne tkanki ciała to m.in.: poprawa wytrzymałości mięśniowej, polepszenie ruchomości stawów, wzrost cyrkulacji krwi, poprawa metabolizmu, poprawa działania tzw. pompy mięśniowej (redukcja obrzęku), zwiększenie produkcji hormonu wzrostu, zmniejszenie wydzielania się hormonu stresu (kortyzonu), mobilizacja i uwrażliwianie systemu nerwowego, zmniejszenie się cellulitu, zwiększenie produkcji tkanki kostnej.


Wibrujące drążki

Od czasu pojawienia się ich na rynku europejskim drążki do ćwiczeń wibracyjnych są podobno jednym z najlepiej sprzedawanych przyborów fitness. Wynika to z ich wszechstronności, łatwości przyswajania ruchu, jakimi wymuszają, oraz przechowywania. Jak określają fachowcy, ze Staby czy Flexi-bar można trenować „inteligentnie”, łącząc ruchy dynamiczne i statyczne przy minimalnym obciążeniu stawów (przyrząd jest stosunkowo lekki). Jak zatem wygląda? Jest to cienki, lekki, wykonany z włókna szklanego drążek, z uchwytem pośrodku i ciężarkami o zróżnicowanej wadze, na końcach. Już domyślamy się, na czym polega innowacja tego przyrządu, zaczerpnięta również z rehabilitacji. Aby wprowadzić go w drgania, musimy bardziej niż w klasycznym treningu stabilizować kręgosłup i utrzymywać odpowiednie napięcie wszystkich mięśni tułowia, a szczególnie (działanie to jest samoistne) tzw. głębokich stabilizatorów kręgosłupa. Zatem trening z „czarodziejskim wahadełkiem” może być męczący i nie powinien być stosowany zbyt długo, a to jest kolejny jego atrybut.

Terapia Master

Ćwiczenia na podwieszkach Terapii Master nie są przeznaczone jedynie dla osób z dysfunkcjami układu mięśniowo-szkieletowego w procesie rehabilitacji. Jest to także dobra oferta dla klubów sportowych i fitness. Ćwiczenia na urządzeniu TM powodują wzrost wytrzymałości mięśniowej, stabilności oraz ogólną poprawę kondycji fizycznej.

Norwescy medaliści olimpijscy już od kilku lat trenują z wykorzystaniem Terapii Master i trening ten daje doskonałe efekty. Regularne ćwiczenia przyniosły Anicie Moen Guidon (narciarstwo klasyczne) dwa medale olimpijskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Nagano w 1998 roku.

Na załączonym zdjęciu przedstawia ona swoje ulubione ćwiczenie

Metoda Josefa Pilatesa została zaakceptowana w Stanach Zjednoczonych krótko po otwarciu w 1923 roku przez niego pierwszego zakładu gimnastyki w Nowym Jorku. Jej entuzjastami stali się od razu tancerze, często narażeni na urazy. Oni pierwsi zorientowali się, że usprawnianie za pomocą techniki Pilatesa prowadzi do szybszego uzdrowienia. A było to w czasach, kiedy nie zdawano sobie jeszcze sprawy ze skutków leczniczych natychmiastowej rehabilitacji. Technika ta wzbogaciła więc współczesną rehabilitację i jest coraz częściej w stosowana klinikach i specjalistycznych gabinetach rehabilitacyjnych, podobnie jak wzbogaciła fitness.W swojej karierze Pilates zajmował się przez pewien czas pielęgniarstwem, eksperymentując w ćwiczeniach ze sprężynami przymocowanymi do łóżek szpitalnych, tak aby pacjenci mogli rozpocząć usprawnianie mięśni już w łóżku, zanim jeszcze zaczęli samodzielnie wstawać. Czyż nie przypomina to współczesnych łóżek na oddziałach ortopedii i chirurgii?Pilates zastosował sprężyny w urządzeniu nazwanym przez siebie Universal Reformer, we współczesnych Studiach Pilates wykorzystywane są trapezowe stoły Reformer i Kadilak, a w USA i innych krajach popularna jest forma ćwiczeń Pilates Allegro na specjalnych łóżkach z systemem linek i uchwytów. Z kolei do współczesnej lekcji Pilates, jaką proponuję na szkoleniach w Polsce, można dla wzmocnienia efektu włączyć piłki overball i fitball, elastyczne obręcze i niestabilne powierzchnie. Ostatnią nowością dla tych, którzy mają niewiele czasu lub ulegli kontuzji i chcą jak najszybciej powrócić do zdrowia, są różnego rodzaju podesty i płyty wibracyjne, jak... Dzięki wibracjom o regulowanej częstotliwości ćwiczenia na tych urządzeniach przyspieszają wiele procesów odnowy, a trening może trwać zamiast godziny... 15 minut, z porównywalnym efektem. Urządzenia wibracyjne wzmacniają i przyśpieszają efekty ćwiczeń siłowych, rozciągających, rozluźniających i relaksujących, które można na nich wykonywać. Efekty dodatkowego masażu wibracyjnego na poszczególne tkanki ciała to m.in.: poprawa wytrzymałości mięśniowej, polepszenie ruchomości stawów, wzrost cyrkulacji krwi, poprawa metabolizmu, poprawa działania tzw. pompy mięśniowej (redukcja obrzęku), zwiększenie produkcji hormonu wzrostu, zmniejszenie wydzielania się hormonu stresu (kortyzonu), mobilizacja i uwrażliwianie systemu nerwowego, zmniejszenie się cellulitu, zwiększenie produkcji tkanki kostnej.Od czasu pojawienia się ich na rynku europejskim drążki do ćwiczeń wibracyjnych są podobno jednym z najlepiej sprzedawanych przyborów fitness. Wynika to z ich wszechstronności, łatwości przyswajania ruchu, jakimi wymuszają, oraz przechowywania. Jak określają fachowcy, ze Staby czy Flexi-bar można trenować „inteligentnie”, łącząc ruchy dynamiczne i statyczne przy minimalnym obciążeniu stawów (przyrząd jest stosunkowo lekki). Jak zatem wygląda? Jest to cienki, lekki, wykonany z włókna szklanego drążek, z uchwytem pośrodku i ciężarkami o zróżnicowanej wadze, na końcach. Już domyślamy się, na czym polega innowacja tego przyrządu, zaczerpnięta również z rehabilitacji. Aby wprowadzić go w drgania, musimy bardziej niż w klasycznym treningu stabilizować kręgosłup i utrzymywać odpowiednie napięcie wszystkich mięśni tułowia, a szczególnie (działanie to jest samoistne) tzw. głębokich stabilizatorów kręgosłupa. Zatem trening z „czarodziejskim wahadełkiem” może być męczący i nie powinien być stosowany zbyt długo, a to jest kolejny jego atrybut. Ćwiczenia na podwieszkach Terapii Master nie są przeznaczone jedynie dla osób z dysfunkcjami układu mięśniowo-szkieletowego w procesie rehabilitacji. Jest to także dobra oferta dla klubów sportowych i fitness. Ćwiczenia na urządzeniu TM powodują wzrost wytrzymałości mięśniowej, stabilności oraz ogólną poprawę kondycji fizycznej.Norwescy medaliści olimpijscy już od kilku lat trenują z wykorzystaniem Terapii Master i trening ten daje doskonałe efekty. Regularne ćwiczenia przyniosły Anicie Moen Guidon (narciarstwo klasyczne) dwa medale olimpijskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Nagano w 1998 roku. Na załączonym zdjęciu przedstawia ona swoje ulubione ćwiczenie



Nie jest możliwe opisanie w ramach jednego artykułu wszystkich programów czy urządzeń opartych na bogatej wiedzy i praktyce rehabilitacyjnej. Nie wspomniałam o ćwiczeniach w wodzie czy indoor cyclingu, dla którego niejako inspiracją był zwykły, stacjonarny rower rehabilitacyjny. Czy o choreo- i muzykoterapii, jak i o wielu innych formach. Chciałam zasugerować jedynie, iż w klubach fitness możemy czerpać ze sprawdzonych doświadczeń, aby jeszcze skuteczniej i z właściwymi efektami przekazywać innym ten najwspanialszy „lek”, jakim jest zdrowy ruch. Wszystkie opisane metody, przekazywane w odpowiedni sposób, przy dobranej muzyce będą na pewno przyciągać coraz więcej zwolenników rozumnego ruchu.


Zalecenia dla praktyki


Zasady wykonywania ćwiczeń w rehabilitacji powinny być stosowane w każdym bezpiecznym treningu prozdrowotnym w klubie fitness:
  • Programy ćwiczeń nie powinny zaburzać równowagi napięć mięśniowych, lecz ją przywracać – zalecane jest rozciąganie mięśni napiętych i przykurczonych, a następnie ich wzmacnianie w odpowiednich pozycjach; wskazane są ćwiczenia na niestabilnych powierzchniach.
  • Mięśnie nadmiernie rozciągnięte wzmacniamy w pozycji zbliżenia przyczepów, aby nie pogłębić rozciągnięcia, a przykurczone w pozycji oddalenia przyczepów, by je rozciągnąć.
  • Stosowanie ćwiczeń bez korygowania błędnego ustawienia poszczególnych części ciała może pogłębić zaburzenie równowagi mięśniowej i prowadzi do kontuzji lub dolegliwości bólowych, np. przy kolanach koślawych nie korygowanie skośnego ustawiania kolana przy pogłębianiu wypadu.

dr Jolanta Kühbauch
www.fit.pl