Płuco ma kształt stożka z wydrążoną podstawą ściętego od strony przyśrodkowej. Największa wysokość na powierzchni żebrowej 25 cm, największy wymiar strzałkowy 16 cm, największy wymiar poprzeczny Pp 7 cm, Lp 10 cm. Ciężar Pp 625 g,Lp 565 g.
fit.pl
2011-04-23 00:00
Udostępnij
Płuca
 



W każdym płucu wyróżniamy:
- podstawę płuca (basis pulmonis)
- szczyt płuca (apex)
- wypukłą powierzchnię żebrową (facies costalis) i
- wklęsłą śródpiersiową (facies mediastinalis)
brzegi
- przedni ostry (margo anterior seu acutus)
- tylny tępy (margo posterior seu obtusus)
- dolny (margo inferior)
Ponadto wyróżniamy szczeliny międzypłatowe (fissurae interlobares), oddzielające od siebie poszczególne płaty płuca.
W płucu lewym wyróżniamy płaty: - górny (lobus superior) i dolny (lobus inferior) oddzielone od siebie szczeliną międzypłatową skośną (fissura obliqua).
W płucu prawym jest płat: - górny,środkowy (lobus medius) i dolny.Płat górny jest oddzielony od środkowego szczeliną poziomą (fissura horizontalis),a płat górny i środkowy od dolnego są oddzielone szczeliną skośną.
Odpowiednikiem płata środkowego jest w płucu lewym języczek płuca (lingua pulmonis),należy do płata górnego.
Na powierzchni śródpiersiowej w połowie odległości między podstawą a szczytem płuca leży wnęka płuca (hilus pulmonis).We wnęce leżą twory wchodzące i wychodzące z płuc czyli tzw.korzeń płuca (radix pulmonis) (o kształcie rozgałeziającego się drzewa). Wnęka ma ksztalt odwróconej kropli (długości 5 cm, szerokości 4cm, głębokości 2 cm).

Do płuca wchodzą:
- tt.płucne (aa.pulmonalis)
- oskrzele główne (bronchus principalis)
- tt.oskrzelowe (aa.bronchiales)
- sploty płucne przedni i tylny
Z płuca wychodzą: 
- żż.płucne (venae pulmonales)
- żż.oskrzelowe (venae bronchiales)
- naczynia chłonne
Układ tworów we wnęce płuca nieco się różni po obu stronach.
W płucu lewym najwyżej we wnęce leży t.płucna, poniżej oskrzele główne,jedna żyła płucna do przodu od oskrzel głównego a druga poniżej niego.W płucu prawym jest podobnie tylko powyżej t.płucnej leży oskrzele nadtętnicze (bronchus epiarterialis). Jest to oskrzele płatowe do górnego płata prawego płuca. Najczęściej widoczna jest też gałąź t.płucnej do górnego płata. Ponadto we wnęce płuca leżą węzły chłonne oskrzelowo-płucne zwane też wnękowymi.
Wnęka płuca jest otoczona opłucną krezkową, która poniżej wnęki tworzy lig.polmonale. Do przodu od wnęki płuca i więzadła płucnego leży wycisk sercowy, głębszy na płucu lewym, reszta niżej.




www.fit.pl