Trening personalny odbywający się w pomieszczeniu ogólnej siłowni wiąże się z licznymi utrudnieniami, wśród których można wymienić ograniczenia sprzętowe, oczekiwanie na wolne stanowiska, wielokrotne przemieszczanie się z miejsca na miejsce, brak możliwości prowadzenia zajęć jednocześnie dla kilku osób, itp. Utrudnienia te powodują, że trening nie jest dostosowany do możliwości, potrzeb i oczekiwań klienta. Koncepcja Kinesis pozwala ominąć wszystkie te niedogodności i zapewnić ćwiczącym oraz trenerowi komfort, wysoką efektywność treningu oraz kameralną atmosferę zajęć. Inwestorowi natomiast – zwiększyć przychody i podnieść prestiż klubu.
Co to jest Kinesis?
W 2003 r. firma Technogym zaprezentowała nowe urządzenie do treningu personalnego w klubach fitness o nazwie Radiant. Sukces rynkowy Radiant’a skłonił producenta do dalszego zaangażowania się w rozwój tego typu urządzeń. Następnym krokiem stała się rewolucyjna koncepcja Kinesis. Najogólniej mówiąc, Kinesis to wydzielona przestrzeń np. w klubie fitness lub wellness, w której odbywają się różnego typu indywidualne lub grupowe treningi personalne o dowolnym stopniu zaawansowania i opracowane specjalnie pod kątem potrzeb oraz możliwości danego klienta. Na koncepcję Kinesis składają się trzy elementy:
System urządzeń treningowych – Kinesis Technology. W skład urządzenia Kinesis wchodzi moduł (lub jego wielokrotność) obejmujący cztery typy stanowisk treningowych – oznaczonych odpowiednio greckimi literami: a, b, g, d – pozwalających na wykonanie praktycznie nieograniczonej liczby ćwiczeń. Dzięki systemowi FullGravity™ następuje płynna zmiana obciążenia w różnych fazach wykonywanego w przestrzeni trójwymiarowej ruchu i to niezależnie od wielkości wybranego obciążenia wyjściowego. Podłączone do linek obciążenie posiada niezależne sterowanie, a opatentowany, przesuwny system uchwytów pozwala na dużą swobodę w definiowaniu i wykonywaniu zarówno ruchów elementarnych jak i ich sekwencji.
[-------]
Obowiązuje tutaj zasada, że to maszyna musi dostosować się do potrzeb ćwiczącego, a nie na odwrót – ćwiczący do możliwości maszyny!
Jest to zasługą m.in. systemu 3D-Pulley™ (patent), który umożliwia zmianę kąta i kierunku wykonywanego ruchu w zakresie 360º, praktycznie w dowolnej płaszczyźnie i w dowolnym momencie. Osoba ćwicząca znajduje się niejako w centrum, a urządzenie pozostaje „w ukryciu” za elegancką ścianą, pokrytą wysokiej jakości fornirem (tzw. Kinesis Wall™). Całość uzupełniają akcesoria treningowe, takie jak specjalna wielofunkcyjna ławka, różne uchwyty, platformy, maty, piłki, stepy, wbudowane dotykowe ekrany LCD do wizualizacji ćwiczeń.
Zestaw metod treningowych – Kinesis Method. Kinesis zapewnia wykonanie ponad 250 rodzajów ruchów, które połączone w sekwencje pozwalają uzyskać niemal nieskończoną liczbę ćwiczeń i w efekcie dowolną liczbę programów treningowych. Na tym samym stanowisku możliwe jest wykonywanie wielu, często skrajnie różnych typów zajęć. Np. typowy trening siłowy, relaksacyjne ćwiczenia ruchowe – dobrze znane z zajęć typu „Mind & Body” – lub bardzo intensywny trening bokserski. Producent dostarcza specjalne oprogramowanie „Kinesis Visual Learning™” do wizualizacji przebiegu różnych ruchów i ćwiczeń na poszczególnych stanowiskach oraz gotowe biblioteki treningowe – jak np.:
- Move – ruch jako relaks, koordynacja ruchowa, równowaga, wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za postawę.
- Shape – spalanie tkanki tłuszczowej, kształtowanie sylwetki.
- Power – trening siłowy.
- Sport – trening wspomagający uprawianie wielu dyscyplin sportowych (amatorskich i wyczynowych).
- Breathe – gimnastyka typu „Body & Mind”, rozciąganie, przywracanie równowagi mięśniowej, koordynacja oddechu. Nie wymaga się tutaj doświadczenia z zakresu Jogi, Pilatesa czy Tai-Chi.
- Play – programy przeznaczone dla dzieci. Trening jako zabawa, koordynacja ruchowa, wzmacnianie mięśni, spalanie tkanki tłuszczowej, itp. Zajęcia mogą się odbywać razem z dorosłymi lub indywidualnie.
Dedykowana przestrzeń treningowa – Kinesis Space. Zalecane jest, aby Kinesis znajdował się w oddzielnej, zamkniętej przestrzeni, w której ćwiczenia fizyczne połączono z architekturą wnętrza. Przykładowe rozwiązania określające jej wielkość, design, układ przestrzenny maszyn, sugestie doboru wyposażenia dodatkowego jak np. mebli, podłóg czy oświetlenia zostały opracowane przez najlepszych włoskich stylistów.
W praktyce istnieje tak dużo możliwości indywidualnej aranżacji przestrzeni Kinesis, że nigdy nie spotyka się dwóch takich samych rozwiązań.
Minimalna powierzchnia jaką zajmuje maszyna z czterema stanowiskami w układzie „2+2” to 34 m².
[-------]
Rozwiązania dla biznesu
Nieograniczone możliwości urządzenia i metody Kinesis pozwalają na bardzo szeroki zakres ich zastosowań. Obecnie wykorzystywane są nie tylko w klubach fitness czy wellness, ale także w ośrodkach SPA & Wellness, hotelach, centrach medyczno-rehabilitacyjnych, klubach sportowych itp. Coraz częściej trafiają do niewielkich, kameralnych i autorskich studiów treningu personalnego.
Całkowity koszt instalacji urządzenia porównywalny jest z kosztem klatki do squash’a (przy znacznie mniejszej zajmowanej powierzchni). O ile godzinowy przychód z klatki zazwyczaj nie przekracza 50 zł, to w przypadku Kinesis’a może on wynieść nawet od 200 do 400 zł/godz. (przy osobowej stawce treningu personalnego wynoszącej od 50 do 100 zł/godz.) Wynikiem zastosowania koncepcji Kinesis jest znaczny wzrost efektywności treningów, dzięki czemu czas trwania tradycyjnej, 60-minutowej sesji można zredukować nawet o połowę.
Kinesis zwiększa zakres i poziom usług w klubie, a co za tym idzie – jego przychody i prestiż oraz wskaźnik lojalności klientów. Należy jeszcze pamiętać, że aby to osiągnąć, muszą być spełnione dwa bardzo istotne warunki: klub musi mieć klientów, których stać jest na treningi personalne oraz posiadać kreatywnych trenerów o wysokich kwalifikacjach!
Dystrybutor, firma TH Matmarco Sp. z o.o. zapewnia nie tylko dostęp do różnorodnych programów treningowych, ale także pomaga klientom we wdrożeniu specjalnego pakietu „Kinesis Business Guide” zawierającego metody i możliwości generowania dodatkowych przychodów oraz wykorzystywania koncepcji Kinesis jako narzędzia przewagi konkurencyjnej.
www.fit.pl