Czy zastanawialiście się nad tym jak bardzo zmienił się tryb życia człowieka współczesnego? Jak długo nasz układ ruchu zniesie jeszcze ten stan?
fit.pl
2012-11-07 00:00
Udostępnij
Tajemnica stabilizacji kręgosłupa
Poniższa ilustracja jest karykaturalnym odbiciem tych zmian, a dalsza cześć artykułu przybliża tajemnice stabilizacji naszego kręgosłupa i na załączonych zdjęciach pokazuje jak prostymi ćwiczeniami przechytrzyć niekorzystne wpływy współczesnego trybu życia.

ilustracja%201

Dwa systemy mięśniowe - jeden cel

Silnie umięśnione ciało wcale nie jest jednoznaczne ze stabilnym kręgosłupem jego posiadacza.... Inaczej, wielu kulturystów ma niestabilne kręgosłupy i związane z tym dolegliwości. Zapytacie, dlaczego ? Otóż oni w swoim treningu wzmacniają przede wszystkim duże mięśnie systemu globalnego, zapominając o tych położonych bardzo głęboko, tzw. mięśniach lokalnych.

W dalszej części artykułu zawarta jest tajemnica tego skomplikowanego i delikatnego, jak dziecinna budowla z klocków, tworu, jakim jest kręgosłup. Muskulatura naszego aparatu ruchowego, ze względu na jej anatomiczne, fizjologiczne i funkcjonalne właściwości, tworzy dwa systemy. System globalny (rycina A ) odpowiedzialny w pierwszym rzędzie za ruch i system lokalny, który to właśnie stabilizuje kręgosłup (rycina B), ale na tym nie koniec. Mięśnie systemu globalnego są duże, powierzchowne i przebiegają przez jeden lub dwa stawy.

Z uwagi na dużą zawartość specyficznych włókien są silniejsze i wytrzymalsze, od krótkich, powolnych, leżących głęboko pod globalnymi i blisko stawów, mięsni lokalnych. Ale to właśnie te małe, krótkie i słabsze odpowiadają w warunkach prawidłowych za stabilizacje naszych stawów. Obydwa systemy pracują u zdrowego człowieka razem, gwarantując wyprostną postawę, skoordynowane ruchy i optymalną stabilizację, zarówno stawów peryferyjnych, jak i stawów kręgosłupa. Ale już, kiedy pojawiają się pierwsze bóle krzyża może w sposób powolny dochodzić do osłabiania stabilizującej funkcji mięsni lokalnych. Specyficznie dobrany trening, prowadzone pod kontrolą ćwiczenia równoważne, pobudzające niejako automatycznie, właśnie te głębokie mięśnie, może przywrócić ich funkcje i zniwelować o 50% dolegliwości odkręgosłupowe....

Zobacz galerię ćwiczeń

 

[-------]

ramka

1/ Mięśnie brzucha : prosty i skośne

 2/ Prostownik grzbietu / Erektor spinae/

 3/ Głęboko położone mięśnie brzucha / Transversus abdominis /

 4/ Głęboko położone mięśnie około kręgosłupowe / Multifidus / 

Czy Fitness został zastrzeżony tylko dla silnych jednostek?

Wszystko do tej pory wydawałoby się łatwe. Ale nie wszyscy rodzimy się silni, mocni z prostym kręgosłupem. Co czwarte dziecko w wieku szkolnym ma tendencje do wady postawy, a to są nasi potencjalni przyszli klienci.

Przyjmując za światowymi badaniami, statystykami i rozmowami w klubach, co druga, co trzecia osoba odczuwa, co jakiś czas dolegliwości ze strony kręgosłupa. Co w takiej sytuacji zaproponuje doświadczony trener? Znając wyniki badań naukowców australijskich // pisałam o tym w nr.1/2002 i1/2003 BL /, które potwierdzają opóźnione włączanie się mięśni lokalnych, zanik części ich włókien, bądź w ekstremalnych przypadkach (duże dolegliwości bólowe) znikomy ich udział w stabilizowaniu kręgosłupa, (będzie poszukiwał metod przywracających ich stabilizującą funkcję). Będzie uczył jak angażować mięśnie tzw. centrum.

Kiedy do tej wiedzy dołoży doświadczenie i wprowadzi ćwiczenia równoważne, jego podwładny ćwicząc w siłowni, stojąc na niestabilnej powierzchni zacznie automatycznie angażować właściwe stabilizatory kręgosłupa? Jego ciało będzie się samoistnie korygowało, bo jeśli przyjmie wadliwe ustawienie poszczególnych segmentów, po prostu straci równowagę. Jakież to proste i jednocześnie fenomenalne. Autokorekcja! Cóż zatem zaleci naszemu kulturyście z niestabilnym kręgosłupem? - Ćwicz dalej, ale zastosuj np. poduszkę Airexu lub zrolowaną matę również w siłowni. Kiedy w wypadzie wyciskasz sztangę, stań jedną stopą np. na malej piłce, bądź zamiast ławeczki użyj piłki fitball itd. Twój kręgosłup podziękuje Ci za to. Wierzcie mi wszyscy najlepsi sportowcy wyczynowi na świecie wykorzystują ten fenomen. Austriak Hermann Maier, czołowy narciarz alpejski po wypadku na motocyklu odbudowywał swoją niesamowitą stabilizację, stojąc boso ze sztanga na ... poręczach równoległych. Już pierwsza w świecie „szkoła kręgosłupa” Delpecha w swoim programie zalecała ćwiczenia równoważne i wspinanie się na skałkach dla poprawy stabilizacji kręgosłupa i tym samym zmniejszenia jego dolegliwości bólowych.


Zobaczgalerię ćwiczeń

[-------]

Ukłon dla metody Pilates



Josef Pilates urodził się słabowitym osobnikiem. Ale postanowił ćwiczeniami cielesnymi przezwyciężyć wrodzone słabostki. Był tak konsekwentny w swoim postępowaniu, iż już w wieku 14 lat stał się modelem z wzorowo zarysowaną muskulaturą. Postanowił nabytym doświadczeniem dzielić się z innymi. Kiedy po epidemii w obozie jenieckim, wszyscy ćwiczący z nim w baraku, towarzysze niewoli przetrwali, był pewien dobroczynnego wpływu swoich autorskich ćwiczeń nie tylko na system immunologiczny. Z uwagi na fakt, iż w swoim pierwszym nowojorskim studio przywracał stabilizacje i rehabilitował na początku tancerzy baletu, od samego początku jego technika przykładała olbrzymią wagę właśnie do stabilizacji tzw.„centrum „. Jest w tej metodzie mnóstwo ćwiczeń wykorzystujących fenomen równowagi. Na każdym szkoleniu nie pójdzie się dalej bez dokładnego, wnikliwego zrozumienia istoty stabilizacji, zachowania tzw. ”neutralnego kręgosłupa”, praktycznego nauczenia siebie samego, a potem podwładnych budowania tzw. „ napięcia centrum”. Nic zatem dziwnego, iż, technika Pilates wykorzystywana jest do pracy z ciałem również w rehabilitacji.

 



Każdy z nas ma prawo mieć swoje zdanie, co do nowości w fitnessie. Ja osobiście podchodzę z wrodzoną rezerwą. Jeśli mnie jakiś nowy trend interesuje, jadę na szkolenie do najlepszych w świecie, w danej metodzie, sprawdzam u innych (ćwicząc z nimi na kongresach i konwencjach),  czytam naukowe publikacje i uzasadnienie, obserwuje najpierw reakcje własnego ciała, potem próbuje z moimi podopiecznymi, małymi kroczkami np.10 minut w lekcji. Kiedy wołają o więcej – wprowadzam z własną interpretacją, zawsze wersję przyjazną kręgosłupowi, jako, że wiem o tym tajemniczym tworze coraz więcej, jako magister rehabilitacji, który złożył przysięgę pomagania ruchem, a nie szkodzenia, jako trener „Szkoły Kręgosłupa ", doktor nauk o kulturze fizycznej, którego „ szlachectwo” pogłębiania wiedzy i dzielenia się nią z innymi zobowiązuje, wreszcie jako zwykły śmiertelnik po dyskopatii bez operacji.... Kończąc namawiam serdecznie do korzystania z fenomenu równowagi,  a chłonnych wiedzy i praktyki zapraszam na szkolenia.


Zobacz galerię cwiczeń




dr Jolanta Ignaszewska - Kühbauch

www.fit.pl