fit.pl mobile logo

Bieganie i poranny spacer z psem. Czy to dobry pomysł?

Poranne bieganie z psem może być znakomitym sposobem na zapewnienie sobie i naszemu czworonogowi codziennej dawki ruchu. Zalet takiego rozwiązania nie brakuje - regularne bieganie z pupilem będzie miało dobry wpływ zarówno na kondycję zwierzęcia, jak i jego samopoczucie oraz zachowanie w ciągu dnia. Zanim jednak rozpoczniemy regularne treningi, warto dowiedzieć się więcej o bieganiu z psem i upewnić się, czy kondycja naszego pupila na nie pozwala. Niekiedy wystarczy kilka wspólnych treningów, aby móc precyzyjnie określić możliwości psa i zaplanować bieganie w taki sposób, by przebiegało z korzyścią dla nas i naszego czworonoga.

Jakiej dawki ruchu potrzebuje nasz pies?

Każdy pies potrzebuje codziennej dawki ruchu nie tylko po to, aby załatwić potrzeby fizjologiczne, lecz także by pobiegać, pobawić się i aktywnie spędzić czas ze swoim właścicielem. Przyjmuje się, że każdy z czworonogów powinien wychodzić na spacer przynajmniej 3 razy dziennie. Oczywiście nie dotyczy to szczeniaków i starszych psów, które w większości przypadków będą potrzebowały częstszych spacerów.

Między spacerami powinna być mniej więcej podobna ilość przerw. Najlepiej zorganizować dzień w taki sposób, aby nasz pupil nie czekał z wyjściem na dwór dłużej niż 8 godzin. Z racji tego, że jeden ze spacerów powinien być dłuższy niż pozostałe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować wspólne bieganie z psem. Oczywiście pod warunkiem, że możliwości psa na to pozwalają i wiemy, jak taka wspólna aktywność powinna przebiegnąć.

Jak przygotować psa do porannego biegania?

Jeśli planujemy wspólne poranne bieganie z psem, to musimy przede wszystkim odpowiednio zadbać o kondycję oraz samopoczucie naszego czworonoga. Kluczowa będzie wartościowa dieta, która ułatwi psu podejmowanie wysiłku fizycznego. Nasz pupil musi odpowiednio się odżywiać – wskazane są tutaj produkty bogate w wysokiej jakości białka oraz tłuszcze. Oczywiście nie należy zmieniać diety dzień lub dwa przed rozpoczęciem treningów, ponieważ może to doprowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Konieczne jest systematyczne urozmaicanie żywienia i stopniowe przygotowanie zwierzęcia na podjęcie większego wysiłku fizycznego.

Nie zapominajmy także o odpowiednim zabezpieczeniu naszego pupila. Podczas biegania powinien mieć na sobie szelki i być na linie, smyczy lub pasie i linie do dog trekkingu. W żadnym razie nie powinniśmy biegać z psem na kolczatkach, dławikach czy łańcuszkach zaciskowych, gdyż mogą one być źródłem potencjalnego zagrożenia dla czworonoga.

O czym należy pamiętać, planując bieganie z psem?

Zanim zdecydujemy się na wspólne bieganie z psem podczas spaceru, warto skonsultować tę decyzję z weterynarzem i upewnić się, że kondycja naszego pupila na to pozwala, a także czy nasz pupil należy do ras psów do biegania - czyli takich, które mogą pozwolic sobie na większy wysiłek fizyczny.

Dodatkowo, warto wziąć pod uwagę inne aspekty.

 1. Nie zapominajmy, że rasa psa ma ogromne znaczenie dla predyspozycji ruchowych. O ile niektóre rasy są do biegania po prostu stworzone, o tyle inne mogą zbyt szybko się męczyć i w żadnym razie nie czerpać z tego przyjemności. Zasadniczo większym psom łatwiej będzie pokonywać dłuższe dystanse – weźmy to pod uwagę przy planowaniu trasy. Pamiętajmy także, że jej długość powinna być dostosowana do rasy, kondycji i wieku naszego czworonoga.
 2. Wspólne bieganie z psem planujmy zawsze przed jego posiłkiem, a po skończonym treningu odczekajmy nieco z nakarmieniem go.
 3. Wybierzmy odpowiedni teren do biegania – unikajmy betonu i asfaltu. Najlepsze będzie podłoże piaszczyste, ziemia lub trawa.
 4. Przed bieganiem zaplanujmy rozgrzewkę.
 5. Podczas biegania z psem pamiętajmy o podawaniu wody swojemu pupilowi. Starajmy się poić go często, ale małymi dawkami.
 6. Pamiętajmy, że podczas naprawdę wysokich temperatur należy zrezygnować z biegania z psem. W cieplejsze dni koniecznie zadbajmy o stałe zaopatrzenie w wodę dla siebie i pupila.
 7. W trakcie wspólnego biegania zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego pupila przed kleszczami – użyjmy środka w sprayu, tabletek lub obroży antykleszczowej, a po treningu dokładnie obejrzyjmy sierść psa.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl