fit.pl mobile logo

Biegnij po zdrowie

Jogging może uprawiać każdy, niezależnie od kondycji i typu sylwetki, ale ważne by zaczynać stopniowo i rozsądnie. Bieganie poprawia sprawność fizyczną i jest idealną formą odchudzania. To trening dla młodszych i starszych
Bieganie z psem to połączenie przyjemnego z pożytecznym

Jogging jest jednym z najprostszych sportów. To wyjątkowa dyscyplina, w której nie liczy się konkurencja, przewaga nad rywalem, ambicje. Ważna jest za to przyjemność z ruchu i inne zalety joggingu.

Panuje przekonanie, że po ciężkim biegu rośnie apetyt. Nic bardziej błędnego - biegając spalasz odpowiednią ilość kalorii i tracisz na wadze. Systematyczne bieganie obniża ciśnienie krwi, zwiększa poziom dobrego cholesterolu. Dodatkowo, jak wykazały badania, reguralne ćwiczenia aerobowe poprawiają pamięć i wzbogacają naszą wyobraźnie.

Jogging można uprawiać samemu lub z przyjaciółmi, na osiedlu lub w parku. Najlepiej jednak biega się samotnie. Sprzyja to koncentracji, medytacji i oczyszczeniu umysłu ze stresu. Biegać można wszędzie, ale istnieją powierzchnie bardziej lub mniej przyjazne naszym stawom. Do tych drugich należą ścieżki leśne, parkowe alejki, ubite polne drogi. Warto również zainwestować w wygodę i kupić dobre buty przeznaczone do biegania.

Oczywiście biegać może każdy, początkującym zaleca się jednak umiar, dzięki któremu unikną kontuzji. Pamiętajmy, że w bieganiu liczy się nie tyle postawa, co umiejętne dozowanie wysiłku. Nie należy od razu przeciążać oraganizmu. Dystans najlepiej zwiększać stopniowo. Przed teningiem powinniśmy zrobić rozgrzewkę, a po nim porządny stretching.

Bez wyrobionej elastyczności mięśnie nóg są narażone na kontuzje. Te przydarzają się najczęściej, gdy krótkie mięśnie w czasie wysiłku zbyt mocno się naprężają. Najlepszym momentem do rozciągnięcia jest czas nie przed, ale po biegu, kiedy wszystkie mięśnie są już rozgrzane i wydłużone.

spacerIstnieje wiele planów treningowych dla osób zaczynających swoją przygodę z bieganiem. Wszystkie opierają się na zaczynaniu od treningów łączących marsz z biegiem, stopniowym skracaniu czasu marszu i wydłużaniu biegu, aż do momentu, gdy będziemy w stanie pokonać cały przewidziany dystans biegnąc.

Przed rozpoczęciem takiego planu treningowego, warto poświęcić tydzień na intensywne spacery, przygotowujące ciało do wysiłku o większej intensywności. Potem można już rozpocząć trening według poniższych wskazówek, poświęcając na ćwiczenia cztery dni w tygodniu.


 • Tydzień 1. Biegnij 2 minuty, idź 4 minuty (powtórz 5 razy).
 • Tydzień 2. Biegnij 3 minuty, idź 3 minuty (powtórz 5 razy).
 • Tydzień 3. Biegnij 5 minut, idź 2,5 minuty (powtórz 4 razy).
 • Tydzień 4. Biegnij 7 minut, idź 3 minuty (powtórz 3 razy).
 • Tydzień 5. Biegnij 8 minut, idź 2 minuty (powtórz 3 razy).
 • Tydzień 6. Biegnij 9 minut, idź 2 minuty (powtórz 3 razy).
 • Tydzień 7. Biegnij 9 minut, idź 1 minutę (powtórz 3 razy).
 • Tydzień 8. Biegnij 13 minut, idź 2 minuty (powtórz 2 razy).
 • Tydzień 9. Biegnij 14 minut, idź 1 minutę (powtórz 2 razy). Jeśli czujesz zmęczenie po skończeniu dziewiątego tygodnia, powtórz go jeszcze raz.
 • Tydzień 10. Biegnij nieprzerwanie 30 minut. 

www.fit.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
andrewmail115

Chcesz zmiany o której zawsze marzyłeś? Nie wiesz jak zacząć? Sięgnij po najprostsze rozwiązanie w Internecie www.igortreneronline.pl! I odchudzanie staje się proste jak nigdy dotąd.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl