Jego objawami są: bóle pleców w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bóle bioder, kolan czy stóp, sztywnienie  Pojawiają się zaburzenia czucia w różnych kończynach, w końcu może dojść do tzw. „opadnięcia stopy”. Mowa o dyskopatii    
fit.pl
2010-08-10 00:00
Udostępnij
Dyskopatia, czyli choroba kregosłupa
Czym jest dyskopatia?

foto-left-2 2Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego. Z tych właśnie kręgów i krążków międzykręgowych, czyli dysków składa sie nasz kregosłup. Pomimo, że kręgi są twarde, to mogą z czasem ulegać zmianom zwyrodnieniowym, dyski są miękkie i pełnią funkcję amortyzatorów, ale również mogą się degenerować, prowadząc do przepukliny krążka międzykręgowego. Dyskopatia to pierwszy etapy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

 

Dyskopatia – objawy
 

Dyskopatia najczęściej pojawia się w odcinku lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa, rzadziej w piersiowym. Dyskopatia lędźwiowa zaczyna się od bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Następnie ból promieniuje do kończyn dolnych. Występują parestezje i drętwienia oraz wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych. Wszystko to ogranicza ruchomość tego odcinka. Kolejnymi objawami są deficyty neurologiczne: zaburzenia czucia w kończynach dolnych, osłabienie mięśni stopy, podudzia i niedowłady nerwów kończyny dolnej. Dochodzi też do zaburzeń zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytu. Czasem pojawiają się również zaburzenia potencji i libido. Objawy te mogą narastać powoli lub gwałtownie i szybko, jak dzieje się w przypadku wypadnięcia jądra miażdżystego do kanału kręgowego i uciskaniu korzeni nerwowych.

Leczenie dyskopatii
 

Leczenie dyskopatii zaczyna się od odpowiednich ćwiczeń i rehabilitacji. Następnie niweluje się objawy farmakologicznie. Gdy i to zawiedzie, przychodzi pora na małoinwazyjne techniki dekompresji laserowej lub termicznej oraz termonukleoplastyka (zabiegi naprawcze). Gdy powstaje przepuklina jądra miażdżystego lub utworzył się wolny fragment, pod więzadłem, albo w kanale kręgowym, konieczna jest operacja. Wykonuje się ja endoskopowo.

Dyskopatia – diagnostyka
 

MR – najbardziej czułe badanie, potrafi wykazać nawet niewielkie zmiany, dzięki dobremu uwidacznianiu tkanek miękkich. To badanie jest jednak droższe od pozostałych.
TK – uwidacznia dobrze struktury kostne, dając specjaliście wiele informacji koniecznych do dalszego leczenia.
Rtg – ma wartość pomocniczą. Pozwala dostrzec pewne cechy pośrednie, które mogą wskazywać na dyskopatię.
Badanie przedmiotowe chorego – pomaga w ustaleniu przyczyny dyskopatii i zdecydować o poziomie leczenia zabiegowego.

www.fit.pl