fit.pl mobile logo

Fit na Snowbord

Deska snowboardowa stała się w ostatnich latach ulubionym sprzętem zimowym młodzieży. Niestety, rozgrzewka na śniegu, przed rozpoczęciem pierwszych szusów należy wśród jeżdżących na snowboardzie do rzadkości...
Statystyki wypadkowości podczas uprawiania sportów zimowych, właśnie w grupie snowboardzistów odnotowują najwięcej urazów i wypadków. Niektórzy tłumaczą ten fakt większą liczbą początkujących w tej grupie i co tu ukrywać, częstsze zbaczanie z wytyczonych nartostrad oraz po prostu brawurę. Często zapominamy o wcześniejszym kondycyjnym przygotowaniu, a już rozgrzewka na śniegu, przed rozpoczęciem pierwszych szusów należy wśród jeżdżących na snowboardzie do rzadkości. Odpowiednio dobrany i przygotowany sprzęt, a szczególnie używanie specjalnie do jazdy na snowboardzie przystosowanych butów, zamiast klasycznych narciarskich, ma też duże znaczenie w profilaktyce wypadkowości i uszkodzeń. Oto propozycje kilku ćwiczeń w rozgrzewce przed jazdą, na snowboardzie. Niekiedy właśnie te 5-10 minut poświęcone na ćwiczenia przygotowujące i rozciągające najbardziej zaangażowane podczas jazdy na desce i nartach mięśnie i stawy, mogą w dużej mierze przyczynić się do zmniejszenia ryzyka urazu, bądź wręcz uniknięcia wypadku na stoku.
Prawie wszystkie z proponowanych ćwiczeń można wykonywać nawet czekając w kolejce do wyciągu.

Rozgrzewamy się

Stojąc na desce lub na śniegu wykonujemy kilka płynnych przysiadów, a na koniec utrzymujemy ciało w pozycji zjazdowej jak demonstrują na zdjęciu Łukasz i Jakub:
blizniacy z kadry min
 

Rozgrzewamy tułów i rozciągamy mięśnie piersiowe
W pozycji rozkrocznej, trzymamy snowboard pod stawami łokciowymi tak, że odczuwamy lekkie rozciąganie mięśni klatki piersiowej i wykonujemy powolną rotację górnej części ciała, na przemian w prawą i lewą stronę. Dodatkowo wykonujemy krążenia ramion do tyłu i potem do przodu:
 
W kolejnym ćwiczeniu utrzymując oburącz pionowo ustawioną deskę, opuszczamy tułów, rozciągając mięśnie piersiowe i obręczy barkowej. Jednocześnie rozgrzewamy stawy biodrowe i kręgosłup: snowboard tulow i tylne uda min
Rozciągamy mięśnie tylne - uda i łydki
Następnie dalej podtrzymując się deski, przechodzimy do pozycji rozciągającej tylne mięśnie uda i mięśnie łydki. W tym celu uginamy nogę postawną i pochylamy tułów do wyciągniętej i opartej o piętę, drugiej nogi. Utrzymujemy prosty kręgosłup i wciągnięte mięśnie brzucha: snowboard wypad min

Rozciągamy mięśnie przednie uda i ćwiczymy równowagę
Stojąc na jednej nodze staramy się przyciągnąć piętę, zgiętej w kolanie nogi, do pośladka, pomagając sobie przeciwna ręką. Dla wzmocnienia efektu rozciągania biodra wypychamy nieco do przodu, ale nie wyginamy się w lędźwiach. Zmieniamy nogę:
 
102 snowboard blizniacy min
 

Rozciągamy wewnętrzne mięśnie uda i rozgrzewamy mięśnie nóg.
Stojąc w wypadzie utrzymujemy napięcie mięśni wewnętrznych uda od strony nogi wyprostowanej. Jednocześnie wzmacniamy mięśnie nogi w wypadzie oraz rozgrzewamy i rozciągamy stawy biodrowe i kolanowe. Zmieniamy nogi:
 
snowboart tulow min
Już podczas jazdy przestrzegamy zasad bezpieczeństwa, nie zatrzymujemy się na zwężeniach i poniżej niewidocznych miejsc, starając się utrzymywać kontrolowaną szybkość jazdy. Co w praktyce oznacza możliwość zatrzymania się w każdej sytuacji. Życząc radosnych szusów wraz z Kubą i Łukaszem Hoły pozdrawiamy Czytelników portalu FIT.PL i zachęcamy do stosowania powyższych ćwiczeń.
 
dr Jolanta Ignaszewska-Kühbauch www.fit.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl