Lumbago to ból w okolicy dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego. Zwykle ból jest silny, nagły i przeszywający, dlatego określany jest mianem „postrzału”. Często pacjent boi się wówczas ruszyć, zastyga w bezruchu w obawie przed kolejnym atakiem. Na lumbago chorują najczęściej osoby w wieku 35–55 lat. W większości przypadków przyczyna bólu może zostać powiązana ze sposobem, w jaki współpracują ze sobą kości, mięśnie i więzadła pleców.
Objawy
Lumbago to ból lub pobolewanie w dowolnym odcinku między dolną częścią łopatek a górną częścią pośladków.
Przyczyny
W większości przypadków lumbago określa się terminem „ból niespecyficzny”, ponieważ nie wywołuje go poważne uszkodzenie ani choroba, ale skręcenia, napięcie mięśni lub drobne urazy, np. przyszczypnięcie lub podrażnienie nerwu. Lumbago może zostać także wywołane przez codzienne czynności wykonywane w domu lub w pracy oraz nieprawidłową postawę (nienaturalne skłony, podnoszenie, przenoszenie, pchanie lub ciągnięcie przedmiotów oraz zajmowanie nienaturalnej pozycji podczas siedzenia na krześle). Dotyczy to także długotrwałego stania lub pochylania się, skrętów tułowia, kaszlu i ziewania oraz napięcia mięśni, ich naciągnięcia, prowadzenia samochodu w zgarbionej pozycji lub przez długi czas bez przerwy.
Uszkodzeniu ulegają struktury mięśni ścięgien, więzadeł, naczyń krwionośnych bez implikacji w kierunku korzeni nerwowych i krążków międzykregowych. Oczywiście jeśli schorzenie nie jest prawidłowo leczone to stan zapalny występujący ZAWSZE przy jakimkolwiek urazie może przenieść się na korzenie nerwowe czy krążki międzykręgowe i doprowadzić do rwy barkowej, kulszowej i udowej. Ćwicząc prawidłowo możesz szybko i bez komplikacji pozbyć się tej niemiłej i nieprzyjemnej dolegliwości.
www.fit.pl