Atak rwy dopada w najmniej oczekiwanym momencie. Ból może być tak ostry, że nie pozwala normalnie funkcjonować, a potęgowany jest nawet najmniejszym ruchem, a dotyczy zarówno kręgosłupa jak i nóg – dlaczego? Nerw kulszowy (gdzie powstaje ból) odchodzi połączenia od kręgosłupa i łączy się w jeden nerw biegnący wzdłuż nogi, dlatego często seniorzy odczuwają ból także w nodze, pomimo zmian w kręgosłupie.
Przyczyn ucisków na nerw kulszowy może być wiele. Jednym z powodów mogą być zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa, stawów międzykręgowych lub wypadnięcie dysku czyli krążka między nerwowego a także w okresie ciąży kiedy to dochodzi do przesunięcia ośrodkom ciężkości i niewłaściwego obciążenia kręgosłupa.
Prócz bólu sygnalizującego rwę kulszowa pojawia się także skurcz mięśni przykręgosłupowych – jest to reakcja obronna, która ma spowodować unieruchomienie kręgosłupa i ochronę przed uszkodzeniem.
Jak zmniejszyć ból?
Ważna jest pozycja ułożenia ciała oraz odpowiednie leczenie. Doraźnie ból łagodzą niesteroidowe leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, chłodne okłady, lub rozgrzewające masaże, kótre rozluźniają mięśnie. Warto jednak każdy rodzaj bólu skonsultować z lekarzem, kótre nie tylko zleci odpowiednie leczenie, ale także w razie potrzeby dobierze odpowiedni rodzaj badania np. rentgen odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa lub rezonans magnetyczny, by mieć pewność skąd pochodzi źródło bólu i czy jest to na pewno dolegliwość spowodowana rwa kulszową.
Sygnał alarmowy
Gdy prócz standardowych dolegliwości bólowych odczuwasz także brak czucia, osłabienie nogi a także masz problem z nietrzymaniem moczu objawy takie mogą sugerować poważne zmiany prowadzące do trwałego uszkodzenia nerwu,, by je wykluczyć koniecznie skonsultuje się z lekarzem.
www.senior.fit.pl