Nawet przy silnej motywacji zdarzają się chwile, gdy trzeba przerwać treningi. Nieważne, czy to z powodu kontuzji, zmęczenia czy zwykłego lenistwa – powrót do ćwiczeń może okazać się trudny.
Nie widziałeś siłowni przez tydzień, miesiąc lub więcej? Na szczęście wypracowane przez długie tygodnie efekty nie znikają od razu. Ale z powrotem do klubu fitness nie warto zwlekać.
Korzyści z przerwy
Najważniejsze to zastanowić się, jak długa przerwa w ćwiczeniach może ci pomóc, a jaka zaszkodzić. Dzięki niej dostaniesz szansę na całkowitą regenerację organizmu.
Kilka tygodni odpoczynku od ćwiczeń może sprawić, że wrócisz do ćwiczeń z jeszcze silniejszą motywacją i ze zdwojoną energią. Spędzanie wolnego czasu dzień w dzień na siłowni może wypalić nasze chęci i wprowadzić monotonną rutynę, szczególnie, gdy stosujesz ciągle te same metody treningowe. Krótka przerwa na pewno dobrze wpłynie na poziom twojej motywacji.
Teoretycznie minimum tygodniowa przerwa potrzebna jest po każdych 6 miesiącach treningu.
Czas na powrót
Pierwszego dnia po powrocie do treningu lepiej nie próbuj bić rekordów z czasów szczytu twojej fitnessowej formy. Jeśli nie chcesz na drugi dzień mieć zakwasów, zmniejsz intensywność ćwiczeń o ¼. Przykładowo robiąc wcześniej 200 brzuszków, tym razem zakończ na 150.
Po dłuższej przerwie w treningach organizm ludzki odzwyczaja się od pewnych ruchów. Dlatego musisz dać sobie chwilę na ponowne przyzwyczajenie mięśni do takiej aktywności. W przeciwnym razie narazisz się na niepotrzebny ból i kontuzje, a dzień po treningu będzie ciężko podnieść się z łóżka.
[-------]
Potęga cardio
Poświęć też trochę czasu na trening cardio, dzięki któremu nadrobisz kondycyjne braki.
Podczas przerwy w treningach wydolność oddechowa maleje dużo szybciej niż ciężko wypracowane mięśnie. Na szczęście powraca tak samo szybko.
Wracając do ćwiczeń wydolnościowych zmniejsz ich intensywność. Na przykład jeśli wcześniej biegałeś 10 minut z prędkością 12 km/h zacznij od 8 minut z prędkością 10 km/h.
Jeśli przerwa trwała dłużej niż miesiąc możesz zauważyć, że ćwiczy ci się o wiele gorzej niż wcześniej. Nie załamuj się – to normalne. Twoja kondycja wróci do normy już po kilku tygodniach.
Rozciągnij się
Nie zapominaj o ćwiczeniach rozciągających. Po dłuższym odpoczynku elastyczność mięśni maleje. Pora więc to naprawić. Idealny moment na rozciągającą aktywność jest czas zaraz po rozgrzewce, gdy twoje mięśnie są jeszcze ciepłe.
Słodkie powroty
Jeśli przerwa trwała tydzień lub dwa bez problemu wrócisz do starych ćwiczeń. Możliwe, że nawet wyjdzie ci to na zdrowie. Ale wracając do treningów po kilku tygodniach lepiej dostosuj się do naszych rad. Dzięki nim powrót do aktywności fizycznej obędzie się bez niepotrzebnych stresu i bólu.