Przyczyna dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa:
Zasadniczą przyczyną przewlekających się dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa są schorzenia krążków międzykręgowych, które znajdują się pomiędzy kręgami i pełnią rolę naturalnych "amortyzatorów".
zdrowy krążek międzykręgowy
W pierwszym etapie, w procesie zwyrodnienia krążka międzykręgowego dochodzi do jego uwypuklenia. Pierścień włóknisty wysuwa się z jądra miażdżystego wskutek nacisku, ale jeszcze się nie rozrywa. Następstwem tego są przewlekłe, tępe bóle kręgosłupa, gdyż takie wysunięcie powoduje ucisk na nerwy i rdzeń kręgowy.
wysunięty krążek międzykręgowy
Przy wypadnięciu krążka międzykręgowego następuje częściowe wypadnięcie jądra miażdżystego w wyniku pęknięcia zewnętrznego pierścienia włóknistego. Jeśli takie wypadnięcie następuje w górę lub w dół to nie pojawiają się żadne silniejsze dolegliwości. Często jednak jądro miażdżyste wypada w środku lub z boku pierścienia włóknistego i silnie uciska rdzeń kręgowy lub nerwy.
wypadnięcie krążka
Powstają wtedy bardzo silne bóle, a w najgorszym przypadku może dojść do porażenia. Bóle często promieniują do różnych narządów wewnętrznych, stąd na początku myśli się o innej chorobie i podejmuje niewłaściwe leczenie. Do wysunięcia i wypadnięcia jądra miażdżystego dochodzi głównie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Na drugim miejscu znajduje się odcinek szyjny, podczas gdy w odcinku piersiowym takie wypadki zdarzają się bardzo rzadko.
Oprócz dolegliwości o charakterze dyskopatii, gdzie zużyty, zniszczony krążek międzykręgowy ulega spłaszczeniu lub przesunięciu powodując ucisk korzeni nerwowych, wyróżniamy szereg innych przyczyn mogących wywołać bóle kręgosłupa. Mogą one mieć miejsce np. w tzw. "zespole guzicznym", gdzie dochodzi do ucisku korzeni nerwowych "ogona końskiego" w obrębie ostatnich trzech kręgów lędźwiowych.
Inną przyczyną bólów jest "zespół biodrowo - krzyżowy", który występuje przy uszkodzeniu stawu tworzonego przez powierzchnie kości krzyżowej i miednicy. Bóle mogą występować również w odcinku lędźwiowo -krzyżowym, gdy najniższy krąg lędźwiowy jest przyrośnięty do kości krzyżowej lub odwrotnie pierwszy krąg kości ogonowej jest przyrośnięty do ruchomej części lędźwiowego odcinka kręgosłupa. W wyniku tego kręgosłup lędźwiowy ma albo tylko 4 albo 6 ruchomych kręgów. Obydwa przypadki ujemnie wpływają na statykę i postawę ciała, prowadzą do uszkodzeń krążków oraz dają przewlekłe bóle "krzyża" z towarzyszącą rwą kulszową.
www.fit.pl