fit.pl mobile logo

Afrodyzjaki w kuchni

Afrodyzjaki to różnego rodzaju środki, w tym również pokarmy, które dzięki specyficznym właściwościom mają wzbudzać pożądanie, zwiększać możliwości seksualne czy też wpływać na wyobraźnię erotyczną. Na czym polega ich działanie? 

Afrodyzjaki stosowane były już w starożytności. Mędrcy Dalekiego Wschodu jako afrodyzjak stosowali korzeń mandragory, muzułmanie – mleko kokosowe, natomiast Egipcjanie na poprawę potencji polecali miksturę przyrządzoną z miodu, suszonych liści tarniny i akacji. W średniowieczu za pokarmy stymulujące popęd seksualny uznawane były jaja, pawie mięso, wołowina, granaty i jabłka. Dużym powodzeniem cieszyły się również eliksiry miłosne. W ich skład wchodziły popularne zioła oraz wyszukane specyfiki, np. sproszkowany róg nosorożca. W Polsce najpopularniejszym afrodyzjakiem był lubczyk. Wierzono, że parzony z niego napar zwiększa libido.

Liczy się wyobraźnia

Wiele pokarmów zyskało miano afrodyzjaków ze względu na kształt przypominający genitalia. Do tego typu afrodyzjaków zalicza się ostrygi, figi, banany, awokado, marchew czy szparagi. Uwzględniając je w menu miejmy na względzie, że ich działanie uzależnione jest głównie od naszej wyobraźni.

Niezastąpione przyprawy

Liczną grupę afrodyzjaków stanowią zioła i przyprawy korzenne. Ostre chilli, pikantny imbir oraz curry znalazły swoje zastosowanie w kuchni miłosnej ze względu na fakt, iż wywołują efekty fizjologiczne podobne do tych, jakie obserwuje się podczas stosunku (ogólne pobudzenie, wzrost tętna, pocenie się). Inaczej tłumaczone jest działanie lubczyku czy selera – występujące w nich substancje powodują nieznaczne zwiększenie ukrwienia narządów miednicy mniejszej, w tym również okolic narządów płciowych. Wśród afrodyzjaków wymienia się również inne przyprawy o właściwościach rozgrzewających, wyrazistym lub szczególnie przyjemnym aromacie (m.in. cynamon, kardamon, pieprz, wanilia, gałka muszkatołowa, czosnek).

Na rozluźnienie

Popularnym środkiem wykorzystywanym jako afrodyzjak jest alkohol. Pity w umiarkowanej ilości ma działanie rozluźniające, poprawia nastrój i osłabia kontrolę nad zachowaniem, co może dawać wrażenie większej pewności siebie. Pamiętajmy jednak, że alkohol pity w nadmiarze może mieć skutki przeciwne – hamować pożądanie oraz działać usypiająco. Nie bez znaczenia jest rodzaj spożywanego alkoholu. Najodpowiedniejszym trunkiem na romantyczną kolację wydaje się być czerwone wino lub szampan. Niezbyt świeży oddech po wypiciu wódki czy piwa, nie na każdym robi dobre wrażenie.

Fenomen czekolady

Czekolada zasłynęła jako afrodyzjak w czasach kiedy była towarem luksusowym. Do tej pory to jeden z najpopularniejszych prezentów, jakimi obdarowujemy ukochane osoby. Występujące w kakao substancje takie jak kofeina, teobromina, fenyloetyloalanina, tryptofan oraz anandamid mogą wpływać na nasze samopoczucie, z tym, że ich zawartość w czekoladzie jest stosunkowo niska. Specjaliści uważają, że przyjemność jaką wywołuje spożywanie czekolady związana jest głównie z jej niepowtarzalnym smakiem i aromatem.

Lista pokarmów zaliczanych do afrodyzjaków jest długa, brakuje jednak jednoznacznych dowodów naukowych pozwalających stwierdzić, że spożywanie ich wpływa na aktywność seksualną. Działanie afrodyzjaków jest z reguły bardzo subtelne, a efekty – subiektywne. Wiele zależy chociażby od skojarzeń jakie wywołują jedzone potrawy (nie każdy patrząc na banana czy figę widzi narządy płciowe). Pewne natomiast jest to, że warto dbać o swoją dietę, gdyż dobry stan odżywienia organizmu ma przełożenie na dobre funkcjonowanie organizmu, w tym również „sprawność” w miłości.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl

 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl