fit.pl mobile logo

Brokuł – cypryjski kwiat

Spożywanie brokułów zaleca się w profilaktyce wielu chorób, w tym również nowotworowych. Jakie składniki decydują o wysokich walorach odżywczych i zdrowotnych tego warzywa?  
Brokuł (Brassica oleracea) jest jednoroczną odmianą kapusty warzywnej. Ze względu na przynależność do rodziny kapustowatych oraz charakterystyczny wygląd, nazywany bywa również kapustą szparagową. Jadalną częścią warzywa są różyczki kwiatowe oraz gruba mięsista łodyga, którą po obraniu można jeść na surowo lub wykorzystać do przyrządzenia warzywnego bulionu. W zależności od gatunku, sposobu hodowli i przechowywania, brokułowe róże mogą mieć barwę od ciemnozielonej do fioletowej. Brokuły pochodzą prawdopodobnie z rejonów Morza Śródziemnego, a konkretnie Cypru. Obecnie w Europie ich największe uprawy znajdują się w Hiszpanii, Francji i we Włoszech.

Brokułowe wartości

Głównym atutem brokułów jest ich wysoka wartość odżywcza. Warzywo to jest doskonałym źródłem wielu witamin i składników mineralnych, a w szczególności – witaminy C, witaminy E, β-karotenu, kwasu foliowego, potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Brokuły zawierają dodatkowo liczne związki biologicznie czynne, w tym glukozylonany, sulforafan, związki indolowe oraz flawonole – kemferol i kwercetyna. To piękne zielone warzywo jest nie tylko odżywcze, ale i niskokaloryczne (100 g surowych różyczek dostarcza zaledwie 27 kcal). Jedzenie brokułów zaleca się w szczególności osobom z nadwagą, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, ale nie tylko.

Niezwykły sulforafan

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wskazują, że zawarty w brokułach sulforan może mieć zastosowanie w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych. Ten wyjątkowy izotiocyjanian wykazuje właściwości ochronne we wszystkich fazach tworzenia nowotworów. Nieliczne badania wskazują również, że związek ten wykazuje działanie antyprzerzutowe. Jego mechanizm ochronny może polegać dodatkowo na właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Sulforan wykazuje bakteriobójcze właściwości między innymi wobec Helicobacter pylori – bakterii, która przyczynia się do choroby wrzodowej żołądka.

Brokułowe dania

Brokuły, podobnie jak spokrewnionego z nimi kalafiora, można spożywać na surowo. Najczęściej jednak podaje się je gotowane. W porównaniu z innymi warzywami brokuły przyrządza się dość szybko – aby uzyskały odpowiednią miękkość wystarczy je gotować zaledwie 5-7 minut. Zbyt długie gotowanie nie jest wskazane, gdyż rozgotowane brokuły nie tylko gorzej smakują i wyglądają (zbyt długa obróbka termiczna powoduje, że tracą apetyczną zieloną barwę), ale również mają znacznie niższą wartość odżywczą. Zielone różyczki po ugotowaniu i schłodzeniu można wykorzystać do przyrządzenia rozmaitych sałatek. Brokuły świetnie sprawdzają się też jako składnik zup, zapiekanek oraz dodatek do pizzy.

Ze sklepu do lodówki

Przy zakupie brokułów należy zwrócić uwagę na ich wygląd oraz barwę. Brokuły powinny być nieuszkodzone, intensywnie zielone, bez żółtych przebarwień, różyczki zwarte, natomiast trzon jędrny. Warzywo najlepiej przechowywać w lodówce, w plastikowej torebce. W takich warunkach zachowuje świeżość do około 5 dni. Brokuły z powodzeniem można również mrozić. W tym celu należy je wcześniej podzielić na różyczki, po czym zblanszować. Mrożone brokuły można przechowywać w zamrażarce nawet do 12 miesięcy.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl
 

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl