Odkryte zostały w niej liczne składniki czynne tj.: chlorofil, indole, dithiothiony, karetonoidy i glukozynolaty. Jest też dobrym źródłem witaminy K, C, A, B6 i B1. Zawiera magnez, kwas foliowy i potas.
W jednym z badań zwierzęta jedzące brukselkę poddane działaniu silnych czynników rakotwórczych, były mniej podatne na zachorowanie niż grupa kontrolna nie jedząca jej. Odkryto, że w grupie zwierząt jedzących brukselkę występuje zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, znanych z przeciwdziałania czynnikom rakotwórczym.
Badacze z Uniwersytetu Cornell karmili grupę szczurów brukselką, drugą dietą obojętną. Następnie podano obydwu grupom aflatoksyny wywołujące raka wątroby. Większość szczurów na diecie obojętnej zachorowała na nowotwór, te spożywające brukselkę zaś na ogół nie chorowały, a ich wątroby miały wyjątkowo wysoki poziom enzymów ochronnych.
Dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu wspiera pracę serca i układu naczyniowego. Przeciwdziała zmianom miażdżycowym. Ma także zdolności do zmniejszania poziomu „złego cholesterolu” bez względu na to czy spożywamy ją na surowo czy ugotowaną.
Jest stosunkowo mało kaloryczna dzięki czemu może być spożywana w sporych ilościach bez żadnych konsekwencji w gromadzeniu zbędnej tkanki tłuszczowej.
UWAGA!
Brukselka jest źródłem goitrogenów, które wpływają negatywnie na pracę tarczycy zmniejszając wchłanianie jodu z pokarmów. Ulatniają się one podczas gotowania dlatego brukselkę należy poddawać chociażby krótkiej obróbce termicznej w celu pozbycia się ich.
autor: Joanna Jamróz
YOUR-naturalhealth.blogspot.com
www.fit.pl