fit.pl mobile logo

Czas na dynię

Starożytni medycy polecali ją jako lekarstwo na bezsenność i zaparcia, środek oczyszczający organizm z toksyn, przeciwdziałający pasożytom przewodu pokarmowego oraz zapobiegający rozwojowi raka prostaty
Dynia uprawiana jest przez człowieka od kilku tysięcy lat. Przez ten czas została doceniona jako źródło pożywienia, stała się „bohaterką” różnych opowieści oraz zyskała znaczenie symboliczne. Wiele osób kojarzy ją głównie z lampionami, które stawiane w oknach lub drzwiach domów w święto Halloween mają chronić przed złymi mocami. Dla Indian Ameryki Południowej dynia stanowiła obiekt kultu – wierzono, że powstaje z ciał zmarłych bogów, uważano ją również za źródło młodości oraz nieprzemijającej urody. W starożytności dynia, tak jak i wiele innych pokarmów, była wykorzystywana w lecznictwie. Dziś wiemy, że jej walory zdrowotne wynikają z unikatowych wartości odżywczych.

Miąższ, nasiona, olej

Dynia jest warzywem niskokalorycznym (100 g miąższu to zaledwie 28 kcal) i lekkostrawnym, dzięki czemu znajduje zastosowanie w różnych dietach, także tych odchudzających. Miąższ dyni jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego, ale jego głównymi zaletami żywieniowymi są wysoka zawartość β-karotonu, witaminy E, potasu oraz wapnia.

Inne walory odżywcze cechują nasiona dyni, nazywane potocznie pestkami. W porównaniu z miąższem zawierają one około trzykrotnie więcej potasu, a poza tym są wyjątkowo zasobne w fosfor, żelazo, cynk, miedź, magnez i mangan. Jeśli chodzi o witaminy to pestki dyni mogą stanowić dobre źródło kwasu foliowego oraz witaminy E. To właśnie ze względu na wysoką zawartość cynku, który jest niezbędny do produkcji męskiego hormonu płciowego testosteronu oraz witaminy E nazywanej „witaminą płodności”, pestki dyni zaliczane są przez niektórych do afrodyzjaków. Nasiona dyni są zasobne w białko oraz tłuszcze, co decyduje o ich wysokiej kaloryczności (100 g pestek dyni to 556 kcal, 25 g białka oraz 46 g tłuszczów). Warto zwrócić uwagę, że w oleju z pestek dyni większość tłuszczów stanowią tłuszcze nienasycone, w tym niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6 i omega-3. Pestki dyni oprócz składników odżywczych dostarczają też wielu innych cennych związków takich jak kukurbitacyny (zapobiegają rozwojowi pasożytów jelitowych), fitosterole (przeciwdziałają hipercholesterolemii oraz przerostowi prostaty) oraz lecytyna (korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego).

Na zapas

Dynia to warzywo typowo jesienne. Sezon na nią trawa od września do końca listopada. Jej zaletą jest to, że jest bardzo trwała – w całości można ją przechowywać w suchym, chłodnym i przewiewnym miejscu (spiżarnie, piwnice) nawet przez kilka miesięcy. Po przekrojeniu można ją przechowywać w lodówce przez tydzień. Jeśli chcemy cieszyć się potrawami z dyni przez cały rok możemy ją również zamrozić. Mrożony miąższ pokrojony w kostkę lub w postaci puree jest świetnym półproduktem do przyrządzania wielu potraw.

Wariacje kulinarne

W sztuce kulinarnej miąższ z dyni wykorzystuje się do przyrządzania surówek, zup, farszów, placków, potraw z ryżu oraz makaronu. Ze względu na łagodny, lekko słodki smak, który uwydatnia się po obróbce termicznej, dynia znajduje także zastosowanie w przyrządzaniu wypieków, w tym ciast, ciasteczek oraz słodkich przetworów takich jak soki, kompoty czy dżemy. Dynie można także marynować i kandyzować.

Różnorodność odmian

Wszystkich gatunków dyni jest blisko 20, ale do celów kulinarnych wykorzystuje się przede wszystkim dynię zwyczajną. Do popularnych gatunków zalicza się także dynię olbrzymią, piżmową i figolistną. Charakterystyczną cechą dyni olbrzymiej są wyjątkowo duże rozmiary. Średnia waga jej owoców wynosi 50 kg, ale największe okazy mogą osiągać nawet dziesięciokrotnie większą masę. Niektóre gatunki dyni hodowane są wyłącznie do celów dekoracyjnych. Dynie ozdobne mogą przybierać bardzo ciekawe kształty i kolory, nie nadają się jednak do spożycia – mają bardzo twardą skórę i stosunkowo mało miąższu.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl