Dla lepszego wykorzystania składników odżywczych zawartych w pożywieniu, osoby dorosłe powinny spożywać minimum 3 posiłki dziennie. Lepiej jest rozłożyć dzienną rację pokarmową na 4 posiłki lub więcej, szczególnie w odniesieniu do kobiet w ciąży, karmiących lub ludzi starszych, a także chorych. Przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4-5 godzin. Jedzenie w dłuższych odstępach czasu wpływa niekorzystnie na metabolizm organizmu, co doprowadza do znacznego spadku poziomu glukozy we krwi i wpływa na zmniejszenie wydajności fizycznej i umysłowej. Przy regularnym dostarczaniu składników odżywczych organizm wykorzystuje je lepiej. Korzystniej jest spożywać małe posiłki, częściej (ale niezbyt często), niż jeden duży, co sprzyja wystąpieniu otyłości oraz zaburzeń trawienia.
Ważne w racjonalnym żywieniu jest zjedzenie śniadania przed wyjściem z domu, jest to bowiem pierwszy posiłek po długiej przerwie nocnej, podczas której organizm wykorzystuje znaczną część swoich zapasów węglowodanowych. Osoby, które zaczynają pracę na czczo, zmuszają swój organizm do wysiłku nie dostarczając mu odpowiedniej porcji paliwa, czyli energii. Co się wówczas dzieje? Otóż organizm broni się, pracuje gorzej, łatwo i szybko się męczy, bo pracuje kosztem energii swych tkanek. Śniadanie jest pierwszą porcją energii, jaką dostaje organizm, która powinna wystarczyć na pierwszą połowę dnia pracy, często bardzo efektywną.
Z kolei ostatni posiłek - kolacja, powinien być spożywany nie później niż 2 godziny przed położeniem się spać, aby procesy trawienia nie zakłócały nocnego odpoczynku.