Dla niemowlaka
Pierwszym pokarmem noworodka jest mleko, ale z czasem ono nie wystarcza, by nasycić jego żołądek. Wraz
z rozpoczęciem rozszerzania diety, czyli po 6. miesiącu życia, warto włączyć do jadłospisu malucha kasze.
- Na początek podajemy kaszę mannę, a następnie wzbogacamy posiłki dziecka o kaszę jaglaną, owsianą, jęczmienną i gryczaną. Zagęszczają one zupy, choć mogą stanowić także samodzielny posiłek z mięsem
i warzywami. Warto od najmłodszych lat włączać kasze do diety dzieci, by łatwiej było im je akceptować, gdy będą już starsze – przekonuje Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk i ekspert kampanii „Lubię kaszę
– kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”.
Dla starszych dzieci
Dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatkowie także powinni jeść kasze, szczególnie gryczaną, jęczmienną, jaglaną i owsianą. Są one doskonałym źródłem magnezu, który wspomaga układ nerwowy, kostny oraz mięśniowy. Tego składnika mineralnego najwięcej dostarcza kasza gryczana.
- Dzieci z reguły są bardzo aktywne fizycznie, uczęszczają na różne zajęcia, uprawiają sport. W takich sytuacjach ich ciało zużywa większe ilości magnezu, który powinien być na bieżąco dostarczany wraz z dietą. Pierwiastka tego potrzebuje też wzrastający szkielet dziecka, gdyż magnez ułatwia wchłanianie wapnia do komórek kostnych – wyjaśnia dietetyk.
Dla dorosłych
Dorośli za rzadko jedzą kasze! Podczas intensywnej pracy zawodowej – umysłowej lub fizycznej – ważne jest unikanie skoków i spadków glukozy. Powoduje to bowiem mniej efektywną pracę mózgu, ale też ogólne rozbicie i brak energii. Posiłki z kaszą gryczaną, pęczak czy owsianą pomogą uniknąć takich sytuacji.
Dla seniorów
Seniorzy, którzy mają problem z uzębieniem i trudności z gryzieniem, powinni wybierać kaszę mannę. Doskonała będzie również rozgotowana na kleisto kasza jaglana bądź kasza jęczmienna łamana.
Ludzie starsi często też zmagają się z podwyższonym cholesterolem.
- Obecność w diecie błonnika, który znajduje się w kaszach, ogranicza wchłanianie cholesterolu, ale też pobudza organizm do wydalania go z organizmu. Bogate we wspomniany błonnik są takie kasze, jak pęczak, jęczmienna perłowa i gryczana. W tej ostatniej jest także rutyna, która odgrywa znaczącą rolę we wzmacnianiu i uszczelnianiu naczyń krwionośnych. Zatem kasze są nieodłącznym elementem diety seniorów, gdyż wspierają ich zdrowie – podkreśla Monika Stromkie-Złomaniec.