Margaryna jest alternatywą dla masła. Jednak spory między zwolennikami masła i margaryny trwają od lat. Kto tu ma rację? Co jest zdrowsze?
fit.pl
2010-10-04 00:00
Udostępnij
Czym smarować pieczywo?
maslo2Margaryna w swoim składzie zawiera tłuszcze roślinne, niekiedy zmieszane z woda lub mlekiem, polepszacze smaku, lecytynę i substancje barwiące. Margaryna w zależności od technologii produkcji zawiera mniej lub więcej kwasów tłuszczowych trans, które podobnie jak nasycone kwasy tłuszczowe, szkodą zdrowiu. Kwasy tłuszczowe trans podnoszą poziom „złego” cholesterolu we krwi, obniżając poziom „dobrego” cholesterolu.

Margaryny są wzbogacone o witaminy A, D, a niekiedy również E. Czasem zawierają kwasy omega 3, kwas foliowy czy witaminy z grupy B.

Masło jest jadalnym tłuszczem zwierzęcym otrzymywanym z mleka, z kolei margaryna produkowana jest na bazie olejów roślinnych. O ile masło tak naprawdę można wytworzyć w warunkach domowych, o tyle w przypadku margaryny jest to niemożliwe, gdyż aby związać wspomniane oleje roślinne konieczne jest ich przemysłowe przetworzenie. Ten właśnie fakt przez wiele lat poczytywany było margarynom za minus, niemalże dyskwalifikował je w starciu z masłem.

Kaloryczność masła i margaryny zależy od zawartości tłuszczu. Masło śmietankowe zawiera 74% tłuszczu, masło ekstra 84%, podczas gdy zawartość tłuszczu w margarynach waha się między 45% a 80%.

Właściwości zdrowotne masła i margaryny zależą od składu tłuszczu. 50% kwasów tłuszczowych zawartych w maśle stanowią kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego - 34-35% stanowią jednonienasycone kwasy tłuszczowe, a 5,6% - wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

W przypadku margaryny skład procentowy tłuszczy wygląda następująco - kwasy tłuszczowe nasycone - 22,3%, jednonienasycone - 55,8%, a wielonienasycone - 21,8%.

[-------]

O walorach zdrowotnych i odżywczych masła decyduje jego świeżość i sposób użycia. Masło trzymane poza lodówką jełczeje i staje się szkodliwe. Nie wolno również smażyć na maśle. Pod wpływem wysokiej temperatury powstają rakotwórcze związki.

Wybierając margarynę sprawdzajmy na opakowaniu czy producent wspomina o tłuszczach trans. Jeżeli ich deklarowana ilość wynosi poniżej 01, g wówczas taką margaryną można jeść. Natomiast jeśli producent nie wspomina o tłuszczach trans, wówczas produkt może zawierać podwyższona ich ilość.

Mówiąc o margarynie czy maśle nie sposób nie wspomnieć o miksach, czyli połączeniach masła i margaryny. W tego typu produktach część tłuszczu mlekowego została zastąpiona utwardzonymi tłuszczami i olejami roślinnymi. Mają mniej niż masło tłuszczów nasyconych i cholesterolu, a jednocześnie większy poziom jedno- i wielonasyconych kwasów tłuszczowych.

Ale czy na prawdę smarowanie pieczywa jest konieczne? Nie musimy smarować pieczywa, by nam smakowało. Składniki odżywcze, które wchodzą w skład „smarowaczy” możemy znaleźć we wszystkich produktach, wchodzących w skład naszej codziennej racji żywieniowej.

www.fit.pl