Warto więc wiedzieć, co służy naszym oczom i wprowadzić odpowiednie zmiany w jadłospisie
fit.pl
2007-10-17 00:00
Udostępnij
Dieta dla oczu
To co jemy, ma bardzo duży wpływ na stan naszego wzroku. Więcej nawet – zła dieta może doprowadzić do poważnych chorób oczu. Warto więc wiedzieć, co służy naszym oczom i wprowadzić odpowiednie zmiany w naszym jadłospisie.

Naukowcy z amerykańskiego Tufts University stwierdzili, że menu, które zawiera mniej oczyszczonych węglowodanów, występujących m.in. w słodyczach, białym chlebie i niełuskanym ryżu, wpływa korzystnie na nasz wzrok i zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej tzn. AMD. Jest to przewlekła i postępująca choroba oczu, która w wyniku uszkodzenia i degeneracji siatkówki (plamki żółtej), odpowiadającej za ostrość widzenia, prowadzi do częściowej utraty widzenia, a w konsekwencji do ślepoty.

Zapadają na nią najczęściej osoby po 65. roku życia. To uciążliwe w codziennym życiu schorzenie – nie pozwala np. czytać, prowadzić samochodu. Pacjenci mają problemy z rozpoznawaniem twarzy innych ludzi.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Tufts University, mężczyźni i kobiety po 55. roku życia, których dieta miała najwyższy indeks glikemiczny, byli o 17% bardziej narażeni na postęp AMD niż grupa spożywająca produkty o niskim indeksie. Badania objęły 4757 osób w wieku od 55 do 80 lat. Na szczęście przed tą chorobą można się obronić. Podstawa jest dieta bogata w warzywa i owoce. Odpowiednie menu i ruch na świeżym powietrzu może chronić nasze oczy.

Dodatkowo, pamiętajmy o wzmocnieniu organizmu preparatami witaminowymi, selenem i cynkiem, które mają działanie ochronne. Jak ważna jest właściwa dieta, świadczy przykład Japonii – gdy po II wojnie światowej tradycyjny zdrowy sposób odżywiania zastąpiły tam amerykańskie fast foody, zachorowalność na AMD znacznie wzrosła.

Indeks glikemiczny – to wielkość, która określa, jak szybko węglowodany są przekształcane w prosty cukier – glukozę. Pokarm o wysokim indeksie glikemicznym powoduje szybki wzrost i szybki spadek poziomu glukozy we krwi – takie właściwości mają na przykład białe pieczywo, słodycze, chipsy czy łuskany ryż. Natomiast niełuskany ryż oraz makaron czy chleb z pełnego ziarna to przykłady pokarmów o niskim indeksie glikemicznym.
Oto przykładowa dieta poprawiająca wzrok, którą stosuje się nie więcej niż 2 razy w ciągu tygodnia.
Śniadanie
Omlet z groszkiem i czerwoną papryką, do tego grahamka. Do picia kawa z mlekiem, herbata albo sok lub sałatka z moreli (brzoskwiń) i orzechów z twarożkiem, chleb pełnoziarnisty. Sok warzywny lub herbata.

II śniadanie
Sok marchwiowy, jogurt naturalny z garścią orzechów albo sok marchwiowo-owocowy i kanapka z chudą wędliną, sałatą, pomidorem i papryką.

Obiad
Pierś z kurczaka w sosie pomidorowym albo potrawka z kurczaka z ziemniakami, do tego surówka z marchwi i jabłka z rodzynkami; sok owocowy lub woda.

Podwieczorek
Brzoskwinia lub kilka herbatników i herbata lub pomarańcza.

Kolacja
Zupa marchwiowa (uduszona marchew z cebulą i oliwą) z ryżem albo zupa brokułowo-kalafiorowa.

AMD w liczbach
Występuje u 8,8% populacji, częściej u kobiet, a jej częstość wzrasta z wiekiem i po 75. roku życia dotyczy już prawie 28% ludzi. Na całym świecie liczba chorych sięga 50 mln. W związku ze starzeniem się społeczeństwa, problem AMD narasta, a schorzeniem zagrożonych jest ok. 10% osób po 45. roku życia. W Polsce dotkniętych AMD jest ok. 20 tys. starszych ludzi.
www.fit.pl