Pora roku nie zwalnia nas ze stosowania zasad zdrowego odżywiania. W ciągu dnia powinniśmy jeść pięć mniejszych objętościowo i różnorodnych posiłków, dostarczających niezbędnych składników pokarmowych. To ogólna zasada, którą powinniśmy stosować na co dzień. Jednak pora roku wpływa na nasze menu. Związane jest to oczywiście z inną dostępnością produktów czy warunkami pogodowymi.
W czasie upalnych dni powinniśmy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Odwodnienie organizmu może powodować takie objawy jak: bóle głowy, osłabienie, pogorszenie koncentracji, złe samopoczucie. Latem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dostarczanie wody dziecom i osobom starszym. Osoby dorosłe w czasie intensywnych upałów powinny pić nawet do 3-4 litrów wody mineralnej w ciągu dnia, aby uzupełnić większą utratę wody z organizmu.
W czasie upalnych dni idealną propozycją na letnie obiady są wszelkiego rodzaju chłodniki, które nie tylko orzeźwiają, ale również są doskonałym źródłem witamin. Na obiadowych talerzach częściej powinny występować sałatki ze świeżych warzyw, owoce, czyli rzeczy lekkie i orzeźwiające.
Pamiętajmy jednak, że najlepszym sposobem nawodnienia jest picie naturalnej wody mineralnej (słodkie gazowane napoje nie uzupełnią jej braków). Dzięki wodzie, możemy nie tylko dbać o urodę, ale przede wszystkim – o swoje zdrowie, ponieważ nie tylko nawodni nasz organizm, ale także dostarczy mu niezbędnych składników mineralnych. Najlepiej jest ją pić małymi porcjami, ale często i nie tylko wtedy, gdy pragnienie daje o sobie znać tak mocno jak w letnie upały.
Podsumowując zasady żywienia w czasie wakacji można je sformułować w cztery podstawowe postulaty:
L – lekkie i orzeźwiające potrawy na bazie owoców i warzyw to mus!
A – apetyt pod kontrolą – jemy częściej, ale małe porcje.
T – trzy/cztery litry wody mineralnej dziennie to ilość konieczna na upały.
O – ochłodzone zupy (tzw. chłodniki) to ciekawy sposób na wprowadzenie warzyw do diety dzieci.