Jeszcze kilka lat temu ludzie, którzy nie jedli mięsa byli postrzegani jako dziwacy. Obecnie ludzie na całym świecie stają się wegetarianami. Dlaczego to robią? Najczęściej mówią: jesteśmy zdrowsi, mniej agresywni, bardziej wyczuleni na krzywdę zwierząt i na los całej planety.
Czym jest wegetarianizm? Wegetarianizm to rodzaj diety charakteryzujący się wyłączeniem z posiłków produktów pochodzenia mięsnego i ewentualnie jaj lub nabiału z pobudek moralnych, etycznych bądź zdrowotnych. W języku potocznym wegetarianizm to zbiór kilku diet, które w różnym stopniu ograniczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego.
Wegetarianizm rozwinął się na subkontynencie indyjskim w II tysiącleciu p.n.e. Miał wówczas charakter czysto religijny, przedhinduistyczny. W Europie pojawił się w VI wieku p.n.e., uważa się że Pitagorejczycy byli pierwszym ruchem stawiającym nacisk na etyczne wartości wegetarianizmu.
Dieta wegetariańska jest zdrowsza od tradycyjnej, opartej na dużej ilości mięsa.
Urozmaicone wegetariańskie potrawy zapewniają odpowiednio wysoką liczbę potrzebnych składników odżywczych i minerałów. To również olbrzymia dawka witamin, których w mięsie nie znajdziemy.
Zostanie wegetarianinem nie jest wcale takie proste. Wegetarianizm to bardzo konkretna wiedza, której poznanie gwarantuje dobre samopoczucie i zdrowie. Sztuką jest odpowiedni dobór produktów i takie komponowanie potraw, by organizmowi dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W diecie wegetariańskiej groźny jest deficyt żelaza. Jak to nadrobić? Jedząc regularnie orzechy, rośliny strączkowe, brokuły, szpinak, sałatę, natkę pietruszki, a także kasze, płatki owsiane, otręby, soczewicę, pestki z dyni, suszone morele, chleb pełnoziarnisty, wyroby sojowe. Bardzo ważne jest, aby zapewnić organizmowi odpowiednie ilości białka. Brak białka zwierzęcego można wyrównać poprzez spożywanie roślin strączkowych, zbóż, orzechów, produktów mlecznych.
[-------]
By dieta wegetariańska była zdrowa należy zrezygnować z picia czarnej herbaty, kawy, alkoholu, a także z jedzenia produktów wysoko przetworzonych, zawierających środki konserwujące, sztuczne barwniki.
Naukowcy zajmujący się żywieniem (m.in. American Dietic Associaton, Physicians Committee for Responsible Medicine, National Health Service") twierdzą że przemyślana i dobrze zrównoważona dieta wegetariańska jest dietą zdrową i może być stosowana przez ludzi. Potwierdzają to liczne statystyki i badania epidemiologiczne prowadzone na dużą skalę w USA i w Wielkiej Brytanii. Wegetarianie jako grupa, w porównaniu z resztą populacji na tym samym terenie, zazwyczaj wykazuje niższą, średnią masę ciała, niższy poziom cholesterolu we krwi, niższe ciśnienie krwi, znacznie mniej przypadków zawału serca, nadciśnienia, cukrzycy, kilkunastu rodzajów nowotworów, osteoporozy i miażdżycy. Zgodnie z długoterminowymi badaniami Niemieckiego Centrum Leczenia Nowotworów wegetarianie żyją o ponad 21 lat dłużej niż przeciętnie ludzie, natomiast nie ma różnicy w wynikach badań dla wegetarian i osób, które od czasu do czasu spożywają mięso.
Zrównoważona dieta jarska jest bogata w węglowodany złożone i błonnik, które mają pozytywny wpływ na metabolizm cukrów, obniżając ich poziom. Dieta wegetariańska obfituje w witaminy C i E i inne antyoksydanty. które działają antynowotworowo.
Zrównoważona dieta wegetariańska jest nie zatem tylko dziwactwem czy modą, ale w znacznym stopniu jest elementem profilaktyki zdrowotnej, chroni nas przed wieloma groźnymi chorobami, sprawia, że wyglądamy lepiej, lepiej się czujemy. Decydując się na wegetarianizm, decydujemy się na zdrowy i zgodny z naturą i naszymi potrzebami styl życia.
www.fit.pl