fit.pl mobile logo

Dietetycy na tropie ujemnych kalorii

Kto nie marzyłby o tym, aby zajadać się ulubionymi smakołykami, a przy okazji chudnąć, bez konieczności liczenia kalorii? Prawdopodobnie tutaj właśnie tkwi sekret popularności diet-cudów, obiecujących bezkarne objadanie się przy pełnej skuteczności kuracji. Niestety, jak dotąd żadna z nich nie spełniła niczyich oczekiwań. Ale niektóre mogą być źródłem dobrych pomysłów na zracjonalizowanie swojego jadłospisu. Dlatego warto przyjrzeć się zagadnieniu, które niedawno zdobyło spory rozgłos – ujemnym kaloriom.

Kontrolujemy bilans energetyczny

Od razu prostujemy – nie ma czegoś takiego, jak ujemne kalorie w dosłownym tych słów znaczeniu. Każdy produkt spożywczy ma jakieś kalorie i nie ulega wątpliwości, że są one jak najbardziej dodatnie. Termin, którym się tu posługujemy, jest metaforyczny, a oznacza nic innego, jak wartość kaloryczną produktów sprzyjających osiągnięciu ujemnego bilansu energetycznego w organizmie. Innymi słowy, niektóre produkty dostarczają nam mniej kalorii, niż jest to potrzebne naszemu organizmowi na przeprowadzenie wszystkich etapów procesu trawiennego. I właśnie o tych produktach mówi się, że dostarczają ujemnych kalorii, choć taki termin jest – jak widać – daleki od precyzji.

Ale uwaga, dietetycy zalecają ostrożność przy podejmowaniu decyzji dotyczącej skorzystania z diety ujemnych kalorii. Jak każda dieta-cud, ma ona swoje wady. Otóż ujemnych kalorii dostarczają w zasadzie wyłącznie bogate w błonnik warzywa i owoce, które z kolei nie zaspakajają wszystkich potrzeb organizmu. Konieczne są jeszcze białka i zdrowe tłuszcze, rozpuszczające witaminy. Najlepszym wyjściem jest zatem zracjonalizowanie swojego jadłospisu poprzez włączenie do diety produktów prowadzących do uzyskania ujemnego bilansu energetycznego, nie ograniczając się jednakże wyłącznie do spożywania warzyw i owoców dostarczających ujemnych kalorii. Niech w naszym menu nie zabraknie drobiu, nabiału i ryb.

Gdzie szukać ujemnych kalorii?

Jak już powiedzieliśmy, poszukiwanie źródeł ujemnych kalorii najlepiej zacząć od tych warzyw i owoców, które są szczególnie bogate w błonnik. Dlatego dietetycy wymieniają tu najczęściej seler naciowy (bogaty w witaminy i minerały), brokuły, sałatę, szparagi (pomagające przy okazji oczyścić organizm z toksyn), ogórki, jarmuż, kapustę, kalafiory, marchew, cukinię, pory i wszelkie inne warzywa zielone. Na szczególną uwagę zasługują owoce cytrusowe, które nie tylko są mało kaloryczne, ale też dostarczają cennych witamin. Dietetycy polecają zwiększenie spożycia grejpfrutów, zawierających wyjątkową postać błonnika – pektyny, które dzięki zdolności do pęcznienia w układzie pokarmowym podtrzymują na długo uczucie sytości.

Drugą grupę produktów ułatwiających osiągnięcie ujemnego bilansu energetycznego stanowią takie warzywa i owoce, które dzięki obecności dużej ilości enzymów wspomagających trawienie usprawniają metabolizm, sprzyjając tym samym odchudzaniu. Tutaj znowu pojawia się niemożliwy do przecenienia grejpfrut, ale warto pamiętać też o zwiększeniu spożycia takich owoców jak arbuzy, melony (poza dużą ilością błonnika zawierające przyspieszającą spalanie tłuszczu cytrulinę), papaję, ananasy (źródło cennej biotyny oraz wspomagającej usuwanie z organizmu toksyn bromeliny) i kiwi. Nie zapominajmy także o wspomagającej spalanie kalorii papryczce chili.

Na zimno zdrowiej!

Wbrew powtarzanym od wieków obiegowym opiniom, nie zawsze ciepłe potrawy są lepsze od tych zjadanych na zimno. Zwłaszcza, jeżeli jesteśmy na diecie. Okazuje się, że ujemny bilans energetyczny można osiągnąć dzięki spożywaniu na zimno zup (np. chłodnika), a także koktajli i musów owocowych. Jak to się dzieje? Aby przetrawić zimne potrawy, organizm musi je uprzednio ogrzać, a w ten sposób jest zmuszony do większego nakładu energii.

Z tego samego powodu na deser najlepiej podać lody – oczywiście bez dodatkowych ciasteczek, posypek i bitej śmietany. Co prawda lody również zawierają kalorie, ale są one szybciej i efektywniej spalane niż w przypadku np. ciastka z kremem. Ważne jest jednak, aby były to dobre, naturalne lody bez nadmiernej ilości cukru, a najlepiej sprawdzają się wszelkie sorbety z prawdziwych owoców.

Rozsądek nade wszystko

Aby chudnąć w przemyślany sposób, powinniśmy starannie komponować swój jadłospis – to złota zasada każdej diety. Nie oczekujmy również cudów – ograniczenie diety wyłącznie do produktów sprzyjających ujemnemu bilansowi energetycznemu może wywołać osłabienie organizmu, któremu nie dostarczymy wszystkich cennych składników, dlatego dietetycy nie zalecają takiego rozwiązania. Lepiej odchudzać się z głową, zwiększając udział owoców i warzyw w codziennej diecie, sięgając częściej po ananasy, grejpfruty i papryczki chili, ale nie zapominając też o fasoli, kawałku ryby lub piersi z kurczaka. Bo przecież ujemne kalorie to jeszcze nie wszystko.

wygodnadieta.pl / www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl