1. Słońce najlepszym źródłem witaminy D, ale czy na pewno?
Czy wiesz, że… ludzki organizm największą ilość witamin D czerpie ze słońca? Proces ten nazywany jest syntezą i odbywa się podczas ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Jednak jego efektywność uzależniona jest od wielu czynników: szerokości geograficznej, pory dnia, stopnia zanieczyszczenia powietrza czy czasu trwania ekspozycji.
Aby uzyskać maksymalną ilość witaminy D ze słońca należy przebywać na nim codziennie przez minimum 20 minut, między godziną 10:00 a 15:00. Nasłonecznieniu musi być poddawane minimum 18 proc. powierzchni ciała. Dodatkowo w Europie Środkowej optymalne warunki dla syntezy skórnej panują tylko od kwietnia do października. Dlatego tak ważne jest suplementowanie witaminy D z innych źródeł - pożywienia oraz przy pomocy preparatów takich, jak D-Vitum.
2. Czy karnacja i powietrze mają znaczenie?
Czy wiesz, że… pigment obecny w skórze działa jak filtr przeciwsłoneczny? W przypadku ciemnej karnacji jest go więcej, co ogranicza przenikanie promieni UV. Dla osób obdarzonych taką cerą dodatkowa suplementacja witaminy D jest w związku z tym szczególnie istotna i powinna być stosowana o każdej porze roku. Na zmniejszenie efektywności syntezy skórnej wpływ mają także zachmurzenie i zanieczyszczenia. Jak to możliwe? Unoszący się w powietrzu pył oraz smog, ograniczają zasięg promieniowania ultrafioletowego, podobnie jak gęste chmury. W ten sposób do skóry dociera mniejsza ilość ważnych dla witaminy D, promieni UVB. Aby mieć pewność, że organizm otrzymuje odpowiednią ilość tego składnika odżywczego, warto sięgnąć po preparaty takie, jak D-Vitum, oferujące zróżnicowane dawki witaminy D.
3. Czy witaminę D da się zjeść?
Czy wiesz, że… witamina D może być dostarczana do organizmu poprzez spożywanie odpowiednich produktów i potraw? Największa ilość witaminy D znajduje się w jajach, mleku i produktach mlecznych, wątróbce, rybach, olejach roślinnych oraz dojrzewających serach. Najbogatsze w ten składnik odżywczy są świeży węgorz oraz śledź w oleju. Zawartość witaminy D w stu gramach tych ryb to odpowiednio 1200 j.m. i 808 j.m. Jednak pokrycie zapotrzebowania na witaminę D wraz z dietą jest bardzo trudne. Po pierwsze, ilość witaminy D w spożywanych produktach jest niewielka. Po drugie, takie czynniki jak sposób przyrządzenia, czy świeżość składników mają wpływ na jej finalną zawartość w potrawach. Dlatego, aby efektywnie uzupełniać poziom witaminy D, warto suplementować ją poprzez preparaty, takie jak D-Vitum.
Pełnia słońca przez cały rok z D-Vitum
Linia D-Vitum od Oleofarm to preparaty bogate w witaminę D, dostosowane do zróżnicowanych potrzeb.
D-Vitum dla dzieci to wygodne, olejowe kapsułki do wyciskania, krople lub aerozol. W produktach dedykowanych osobom dorosłym i dzieciom powyżej 6. roku życia, nośnikiem cennej witaminy D jest olej lniany. Tłoczony na zimno, bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, w tym kwas alfa-linolenowy (ALA), pomagający w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.
D-Vitum, linia preparatów pełnych słońca, dostępna jest w wersji forte z zawartością 1000, 2000 lub 4000 j.m. witaminy D, a także z dodatkiem witaminy K2. Gamę produktów uzupełniają D-Vitum IMMUNO, suplement diety wspierający układ odpornościowy, a także D-Vitum Forte OSTEO, skierowany zarówno do osób zmagających się z osteoporozą, jak i tych, które chcą zapobiegać temu schorzeniu i wzmocnić swoje kości (gęstość mineralna kości maleje już od 30. roku życia). Dla dzieci i niemowląt dedykowane są preparaty z niższą dawką witaminy D (400, 600, 800 i 1000 j.m.).