Niezależnie od tego czy zjemy małe czy duże śniadanie liczba kalorii przyswajanych podczas pozostałych posiłków w ciągu dnia nie zmienia się. Dr Volker Schusdziarra z Else-Kroner-Fresenius Center of Nutritional Medicine (Niemcy) przebadał ponad 300 osób, które codziennie zapisywały, co jadły. Część uczestników spożywała duże śniadanie, część małe, a jeszcze inni w ogóle nie spożywali tego posiłku.
Wyniki badań pokazały, że niezależnie od tego czy ktoś jadł małe czy duże śniadanie, nie zmieniał liczby kalorii spożywanych na obiad i kolację. Oznacza to, że osoby jedzące duże śniadanie – o 400 kalorii większe od małego, spożywają w ciągu dnia o 400 kalorii więcej. Korzyścią, jaka wynikała z dużego pierwszego posiłku, było pominięcie przekąski, często zwanej drugim śniadaniem. Jednak nie niwelowało to dodatkowych kalorii dostarczonych wraz z pierwszym posiłkiem.
Wyniki wcześniejszych badań sugerowały, że zjedzenie obfitego śniadania, pomoże zredukować liczbę zjadanych kalorii w ciągu dnia. Jednak niemieccy naukowcy są zdania, że to przekonanie wynikało z błędnej interpretacji wyników. Osoby, które jadły mało w ciągu dnia, zjadały faktycznie duże śniadanie, ale duże w porównaniu z resztą posiłków, a nie w porównaniu ze śniadaniami innych osób.
Nie ma łatwego sposobu na odchudzanie. Jedząc duże śniadanie musimy pamiętać o tym, że w ciągu dnia powinniśmy zjeść mniejsze porcje na pozostałe posiłki. Jedyną skuteczną metodą zrzucenia zbędnych kilogramów jest zmniejszenie liczby zjadanych kalorii, ograniczenie ilości tłuszczy nasyconych i węglowodanów w diecie oraz jedzenie owoców i warzyw 5 razy dziennie.
www.fit.pl