Awokado inaczej zwane smaczliwką, gruszką awokado, masłem puszczy, czy owocem maślanym, pochodzi z tropikalnej i subtropikalnej Ameryki, w Europie gości od XVII w. i było stosowane jako substytut mięsa podczas długich wypraw. Owoce tego drzewa to gatunek jagód z jadalnym miąższem. I o ten miąższ właśnie chodzi – jest źródłem błonnika pokarmowego, witamin, ale przede wszystkim potomnych kwasów, w które tak uboga jest nasza współczesna dieta. W 100 g awokado znajdziemy: około 220 kalorii (sporo jak na owoc), błonnik – około 6 g (zaliczany do wysoko błonnikowych), tłuszcze jednonienasycone – 24 g (kwas oleinowy omega-9), około 2 g białka, i ponad połowę jego składu stanowi woda. W miąższu znajduje się bogactwo witamin: A, z grupy B, C (aż 6mg), PP, H, K i kwas pantotenowy czyli witamina B5, oraz wapń, fosfor i potas, diabetycy chwalą sobie niską zawartość cukru.
Warto je wprowadzić do diety osób cierpiących na: anemię, miażdżycę, zaparcia, podwyższone ciśnienie i nadciśnienie, stłuszczenie wątroby, rozchwianą gospodarkę lipidową, gdyż zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają w regulowaniu gospodarki cholesterolowej i procesów enzymatycznych wątroby. Napar skórki wspomaga leczenie problemów żołądkowych i jelitowych, a także odrobacza. Maseczki z awokado, soku z cytryny i odrobiny oliwy z oliwek zbawiennie wpływają na kondycję naskórka.
Warto pamiętać, że idealne do spożycia są dojrzałe owoce, miękki miąższ – taki który daje się ładnie rozsmarować, do sałatek owoc może być odrobinę mniej dojrzały – tak żeby ładnie wyglądał w cienkim plasterku. Im owoc bardziej dojrzały, tym wyższy stosunek miąższu do wielkości pestki. Należy go spożyć jak najszybciej, nie obrabiać termicznie gdyż gorzknieje i traci NNKT, podawać skropiony świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny.
Posiłki z awokado:
- stosuj do smarowania pieczywa, zamiast margaryn rafinowanych i utwardzanych
- dodawaj do sałatek, sushi, koktajli
- pasta z awokado np. z jajkiem i czosnkiem
Ewa Wijatkowska
www.fit.pl