Aby wzmocnić efekt diety i ćwiczeń sięgamy po suplementy, od których uginają się sklepowe półki. Czy HCA może nam pomóc skutecznie zrzucić zbędne kilogramy?
fit.pl
2010-06-17 00:00
Udostępnij
HCA – sojusznik w odchudzaniu?
hca1HCA to nic innego jak skrót od kwasu hydroksycytrynowego. Wytwarzany jest on przez roślinę zwaną garcynią kambodżańską, które występują w Azji. Garcinia Cambodgia jest korzeniem zwanym w Indiach ""pożeraczem tłuszczu"", przez uzdrowicieli była zalecana jako środek ułatwiający trawienie i zmniejszający apetyt. W procesie produkcji wykorzystywana jest skórka owocu. HCA wspomaga proces redukcji masy ciała. Roślina ta zawiera hydroksykwas cytrynowy (HCA), który już w małej dawce hamuje lipogenezę (syntezę tłuszczu) z węglowodanów i białek, a tym samym powstawanie tkanki tłuszczowej. HCA blokuje kluczowy enzym w metabolizmie tłuszczu - ATP-Citrat-Oxalacetat-Lyase, który jest potrzebny do przemiany węglowodanów w tkankę tłuszczową. Nadwyżka węglowodanów nie może zostać przekształcona w tkankę tłuszczową, zamiast tego magazynowana jest w mięśniach i w wątrobie w postaci glikogenu.

HCA powoduje ograniczenie syntezy nowych kwasów tłuszczowych i nasila ich utlenianie. Blokuje powstawanie tłuszczu z węglowodanów.. HCA (hydroksykwas cytrynowy) - blokuje powstawanie tłuszczu z węglowodanów i białek. HCA może stymulować odczuwanie sytości i przyczyniać się do wolniejszego występowania uczucia łaknienia. Ma to przełożenie na ilość konsumowanej w ciągu dnia żywności. Prowadzi także do wystąpienia ujemnego bilansu energetycznego, gdyż organizm wydatkuje więcej energii, niż przyjmuje z pożywieniem. Tak więc nie dochodzi o magazynowania nadmiaru energii w postaci nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Badania naukowe wykazały, że HCA stymuluje metabolizm tłuszczu, chroniąc jednocześnie białka. Obecność środków lipotropowych (choliny, inozytolu i karnityny) przyśpiesza spalanie tłuszczów ustrojowych i wspomaga metabolizm lipidów.

HCA może być stosowane przez osoby z podwyższonym stężeniem cholesterolu. Wykazały to badania naukowców, którzy przez 8 tygodni podawali HCA grupie osób. Po 8 tygodniach okazało się, że stężenie cholesterolu spało o 18%.

Zaletą preparatów na bazie wyciągu z garcynii jest brak efektów ubocznych, a jak wiadomo przy przyjmowaniu innych preparatów wspomagających proces odchudzania, takie działania niepożądane obserwowano (np. tłuszczowe biegunki, wzdęcia, czy uczucie nudności w przypadku preparatów zawierających w składzie sibutraminę). Suplementy z HCA mogą stanowić alternatywę we wspomaganiu odchudzania.

www.fit.pl