Hit lata - cukinia w trzech niecodziennych odsłonach

Prawdziwym kulinarnym przebojem w 2017 roku okazała się cukinia, znana także jako kabaczek. To odmiana dyni zwyczajnej, która przywędrowała do naszego kraju z Włoch. Cukinia bardzo szybko podbiła gusta smakowe Polaków. Jest także doceniana ze względu na niską zawartość kalorii oraz wartości odżywcze. Może być spożywana praktycznie bez żadnych ograniczeń, bardzo dobrze sprawdza się jako dodatek do obiadów i jako samodzielna przystawka.
2017-06-30 00:00
Udostępnij
Hit lata - cukinia w trzech niecodziennych odsłonach

Właściwości zdrowotne cukinii

Cukinia do odmiana kabaczka, jaka została wyselekcjonowana już w XIX wieku. Można używać tych dwóch określeń zamiennie, niemniej warto mieć w pamięci, iż mianem cukinii określa się młode warzywo o kolorze zielonym lub żółtym, zaś kabaczek to po prostu większa cukinia w kolorze blado-zielonym. Najwięcej cukinii uprawia się w Hiszpanii, we Włoszech i w Holandii.

Cukinia to przede wszystkim źródło witamin z grupy B. Zawiera cenny dla przyszłych mam kwas foliowy, witaminę B1, B2, B5 i B12, cynk, żelazo, potas, miedź, magnes, witaminę C oraz A i K. Dzięki zawartości błonnika nie tylko zapewnia uczucie sytości, ale także wpływa na pracę jelit i całego układu pokarmowego. W 100 gramach cukinii znajduje się tylko 17 kcal. i 1.21. g. białka, to warzywo i niskim indeksie glikemicznym (15), dlatego mogą po nią sięgać osoby z cukrzycą oraz te dbające o smukłą sylwetkę. Warto mieć w pamięci, iż cukinia nie posiada zdolności kumulacji metali ciężkich, dlatego można ją bez obaw podawać małym dzieciom. Warzywo należy przechowywać w lodówce nawet do 3 tygodni.

Prosto z Włoch – cukinia na słodko!

Świeża cukinia serwowana z migdałami oraz oryginalnym włoskim serem stanowi idealną przystawkę do dań z grilla lub jako samodzielne, lekkostrawne i jednocześnie niskokaloryczne danie. Osoby dbające o sylwetkę mogą zastąpić ser kawałkami tofu lub małymi kotlecikami z soi lub soczewicy. We Włoszech jada się także kwiaty cukinii – u nas niestety nie są dostępne te kwitnące odmiany warzywa.

Składniki: 5 cukinii, 60ml oliwy z oliwek, 30 gram migdałów w płatkach, kawałek ser pecorino Romano, sól morska oraz świeżo zmielony pieprz.

Wykonanie: Każdą z cukinii należy obrać, odciąć końce i pokroić wzdłuż na plasterki o grubości 3mm, a następnie prze4kroić na pół. Oliwę z oliwek podzielić na dwie porcje – pierwszą należy wykorzystać do przygotowania prażonych migdałów na patelni (piec je około 2-3minut, aż będą delikatnie brązowe), zaś drugą dodać do cukinii i usmaży na drugiej patelni przez około 30 sekund. Całość doprawić solą i pieprzem. W salaterce ułożyć cukinię, posypać startym na tarce serem pecorino Romano oraz obficie posypać migdałami.

Polski smakołyk na słodko i słono

Cukinię można przygotować na kilka sposobów, nasi rodacy najchętniej wykorzystują ją do zrobienia placków, jako składnik leczo i ratatouille, zup-kremów oraz panierowaną w cieście naleśnikowym lub bułce tartej. W programach kulinarnych często wykorzystuje się ją jako zamiennik makaronu oraz piecze w piekarniku z wydrążonym środkiem nadzianym różnymi rodzajami mięs i z sosem beszamelowym. Cukinia często gości na grillu oraz jako jeden z dodatków do sałatki warzywnej podawanej do grillowanych dań. Jednak prawdziwym hitem jest kabaczkowa zapiekanka. Zapiekanka z cukinii jest sycąca i przy tym lekkostrawna, dlatego mogą po nią sięgać osoby dbające o linię oraz cukrzycy. Przepis oraz dokładny sposób wykonania dania znajdziecie na stronie https://www.makro.pl/food-lovers/zapiekanka-z-cukinii. Cukinię o wiele rzadziej wykorzystuje się do przygotowywania słodkich ciast i jako dodatek do deserów. W sieci można znaleźć przepisy na cukinię w słodkiej zalewie oraz w sosie cynamonowo-miodowym.

Turecki przysmak – placuszki z cukinii

W przeciwieństwie do naszym rodzinnych obyczajów serowania placków na ciepło, w Turcji podaje się je w temperaturze pokojowej z sosem tzatziki (jogurtowo-ogórkowym). Wedle tradycji placuszki z cukinii podaje się jako dodatek do meze, czyli tak zwanego jedzenia przed jedzeniem. Meze to lekkie przekąski serwowane na małych talerzykach, wśród których prócz placuszków znajduje się często falafel, dolma i różnorodne dipy.

Składniki: 5 cukinii, 25dag sera feta lub ricotta, 6 cebulek dymek, 15 gram koperku, 10 gram pietruszki, 10 gram mięty, 4 jajka, 1 szklanka mąki typu 500, olej do smażenia, sól i pieprz.

Przygotowanie: Cukinię należy obrać i zetrzeć na tartce o małych oczkach, włożyć do durszlaka, posolić i odstawić na 30 minut. Po tym czasie należy odsączyć ją z wody, najlepiej używając do tego ściereczki i przełożyć do miski. Dodać pokruszony drobno ser feta (opcjonalnie ricottę), posiekaną w drobną kostkę cebulkę, pietruszkę, miętę oraz koperek, jajka i mąkę. Wszystko doprawić solą i pieprzem, bardzo dobrze wymieszać. Jeśli masa będzie za rzadka, należy dodać więcej mąki. Placuszki z cukinii smaży się na głębokim oleju (około 6-8mm wysokości) po 2-3 minuty z każdej strony, a następnie wykłada na papierowy ręcznik, aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Do smażenia najlepiej użyć oleju arachidowego o delikatnym, słodkim posmaku.