Jak parzyć yerba mate w tykwie lub kubku? Co jest potrzebne?
Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z yerbą i nie wiesz, jak się parzy yerba mate i co potrzebujesz do jej zrobienia, przychodzimy z odpowiedzią. Najważniejsze są cztery elementy:
- dobry yerbowy susz,
- naczynie,
- rureczka z filtrem (bombilla),
- woda o temperaturze około 80°C.
Jak przyrządzać yerba mate? Sposób parzenia dla każdego
Parzenie yerba mate krok po kroku
Sposób 1. Uniwersalny, z tak zwanym kopczykiem
Nasyp yerba mate do naczynia do dwóch trzecich jego objętości. Zakryj dłonią otwór naczynia i przemieszaj susz, potrząsając nim góra-dół i na boki tak, aby pył znalazł się na górze, a całość suszu utworzyła ścianę po jednej stronie naczynia.
Po drugiej stronie naczynia mamy pustą przestrzeń, w którą nalewamy wodę do yerba mate. Temperatura wody powinna wynosić 80 stopni.
Zaraz po zalaniu yerby wodą wtykamy w napar bombillę.
Yerba mate - ile parzyć, aby uzyskać gotowy napój? Po 2-3 minutach napar jest gotowy do wypicia.
Jeżeli dobrze usypałeś kopczyk i dałeś wodę w wolne miejsce — część suszu powinna zostać niezamoczona. Kopczyk możesz zalewać wodą stopniowo, dzięki temu przy każdej zaparzce zalewa się fragment świeżego suszu, a smak przy każdym zalaniu jest mocny i intensywny. Jest to najbardziej efektywny sposób przyrządzania mate: moc smaku i działanie jest harmonijne i równomierne.
Sposób 2. Przyrządzenie yerby po argentyńsku
Podobnie jak w pierwszym sposobie, napełnij naczynie suszem do 2/3 jego objętości.
Zakryj otwór naczynia dłonią i przetrzep nim, aby susz ułożył się z boku naczynia.
Na suchą yerba mate połóż bombillę.
Jak zalać yerba mate w tym sposobie? Nalewaj teraz powoli wodę, celując w spód naczynia i filtr bombilli. Po nalaniu wody do pełnego naczynia część suszu również powinna pozostać sucha.
Po 2-3 minutach parzenia yerba jest gotowa do wypicia.
Sposób 3. Parzenie przyrządzanie yerby “na-byle-jak”
Wsyp do naczynia dowolną ilość yerby.
W jakiej temperaturze parzyć yerba mate "na-byle-jak"? Zalej wszystko gorącą wodą o temperaturze 80 stopni Celsjusza. Całość suszu na raz zostaje zamoczona.
Włóż w napar bombille.
Po 2-3 minutach yerba jest zaparzona.
Ten sposób parzenia oferuje nam najmocniejszą yerbę w pierwszej zaparzce, ponieważ od razu cały susz jest zaparzony. Jednak minusem jest fakt, że już po trzecim lub czwartym zalaniu większość smaku i działania będzie już wypłukana i przepita. Przyrządzając yerbę “na-byle-jak” łatwo również doprowadzić do zatykania się bombilli, ponieważ ląduje ona w suszu, w którym pozostało sporo drobnego pyłu; przy tym sposobie pył nie został odprowadzony na wierzch naparu.
Yerba mate - temperatura wody
Kluczem do sukcesu jest temperatura wody. Aby Twój napar był pyszny i posiadał moc witamin, nie możesz sparzyć wrzątkiem yerba mate. Temperatura parzenia nie może być także zbyt niska, gdyż nie wyciągnie ona pełni smaku i wartości odżywczych.
Jaka temperatura wody do yerba mate jest właściwa? Optymalną temperaturą jest zakres pomiędzy 70 a 85 stopni Celsjusza. Polecamy eksperymentować z tym przedziałem, ponieważ niektórym bardziej smakuje yerba zaparzona w niższej temperaturze, a inni wolą bardziej gorący napar.
Ile zaparzać yerba mate? Czas parzenia
Aby smak yerba mate był najlepszy, optymalnym czasem parzenia są dwie lub trzy minuty. Jeżeli trzymasz zaparzony susz powyżej 10 minut, niestety smak stanie się kwaśny i nieprzyjemny. Jest to podobne zjawisko jak przy zbyt długim parzeniu czarnej i zielonej herbaty. Zbyt długo parzone liście roślin stają się po prostu niesmaczne.
Dobrą praktyką jest wybór mniejszych naczynek do yerba mate, ponieważ używając ich, jest dużo większa szansa na to, że szybko wypije się całe zalanie, a mokry susz nie będzie stał w wodzie zbyt długo, czekając na dopicie.
Często zdarza się, że pijąc yerbę z naczyń o wielkości na przykład 350 ml susz “kisi się” w wodzie 20, a nawet 30 minut. I naprawdę nie jest on już wtedy smaczny, choć nadal wykazuje działanie pobudzające i odżywcze.
Ile razy można zalewać yerbę?
To, jak przyrządzić yerba mate i ile razy zalać jedną porcję suszu zależy tylko od Ciebie. Yerba stopniowo oddaje składniki odżywcze. Dlatego może być zalewana kilkakrotnie, nadal posiadając bardzo dobry smak i świetne działanie. W zależności od sposobu przygotowania może być zalewana od trzech do ośmiu razy. Jeżeli od razu zamaczasz cały susz w wodzie szybciej wypłuka on swój smak. Jeżeli natomiast przygotowujesz yerbę po argentyńsku lub z tak zwanym kopczykiem gdzie susz zalewany jest stopniowo, możesz zalewać tą samą yerbę nawet 8 razy i nadal jest ona smaczna.
Jak parzyć yerba mate w domu bez odpowiednich akcesoriów
Jak się robi yerba mate w domu bez specjalnie przeznaczonych do tego naczyń i akcesoriów? Jeżeli nie posiadasz specjalnego naczynka do yerba mate oraz bombilli, nie martw się, i tak możesz przyrządzić pyszny napar. Możesz zaparzyć yerbę w sposób podobny do parzenia czarnej liściastej herbaty. Musisz jednak posiadać jakiekolwiek sitko. Może to być zwykłe kuchenne plastikowe sitko.
W jednym kubku zalewasz susz yerba mate. Oczywiście pamiętaj o odpowiedniej temperaturze ok. 80 stopni Celsjusza. Po 2-3 minutach, przy pomocy sitka, przelej napar do drugiego kubka. Gotowe!
W podobny sposób możesz również wykorzystać metalowe zaparzacze do herbaty lub french press.
Trzymamy kciuki za pierwsze próby parzenia yerba mate i mamy nadzieję, że szybko uda ci się dojść do wprawy. Smacznej yerby!
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem DobreZiele.pl oferującym największy wybór oryginalnej yerba mate i akcesoriów z Ameryki Południowej.