Kreatyna zwiększa siłę i wytrzymałość - fakt
Kreatyna występuje naturalnie w organizmie – odgrywa rolę w procesie produkcji energii. Jest przechowywana w mięśniach i ścięgnach. Jako suplement wykazuje skuteczność w zwiększaniu siły i wytrzymałości mięśniowej. Poprawia wydolność fizyczną, ponieważ zwiększa poziom fosfokreatyny w mięśniach – przekłada się to na wzrost wytrzymałości podczas wysoce intensywnych treningów.
Kreatyna regeneruje mięśnie – fakt
Wiadomo już, że zwiększa wytrzymałość, ale czy kreatyna regeneruje mięśnie? Tak, może pomóc w szybszej regeneracji mięśni po treningu poprzez zwiększenie dostępności energetycznej. Dzięki suplementowaniu kreatyny mięśnie mogą się szybciej odbudować po treningu, podczas którego ulegają uszkodzeniu. Warto dodać, że poprawa siły i szybsza regeneracja nie muszą przyjść od razu, lecz po regularnym i systematycznym
Kreatyna powoduje odwodnienie – mit
Badania nie potwierdzają, by kreatyna powodowała odwodnienie, choć faktem jest, że chłonie duże ilości wody. Może ona pomagać w zatrzymywaniu wody w komórkach mięśniowych, co może być korzystne dla wydolności sportowej i zwiększaniu masy mięśniowej. Sportowcy i amatorzy sportu nie mogą zapominać o nawadnianiu organizmu. Dlatego podczas przyjmowania kreatyny zaleca się stosowanie większej ilości płynów niż dwa litry. Warto nadmienić, że pora przyjmowania kreatyny w ciągi dnia nie ma znaczenia.
Kreatyna wpływa na wzrost masy mięśniowe – fakt
Regularne stosowanie kreatyny w połączeniu z treningiem siłowym może prowadzić do zwiększenia masy mięśniowej, zwłaszcza u osób początkujących w treningu siłowym. Dzięki temu można wykonywać coraz intensywniejsze treningi. Trzeba dodać, że przed suplementowaniem kreatyny warto przez kilka miesięcy potrenować, aby stworzyć dla odżywek właściwe środowisko w organizmie – ujawnią wówczas prawdziwy potencjał.
Kreatyna jest tylko dla kulturystów – mit
Kreatyna jest przeznaczona dla wszystkich osób, które angażują się w wysiłek fizyczny, nie tylko dla kulturystów. Sportowcy, amatorzy, osoby trenujące fitness, a nawet osoby starsze mogą skorzystać z jej korzyści. Kreatyna jest wykorzystywana przy budowaniu masy, ale nie tylko do tego. Jej przyjmowanie może być pomocne też w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, ponieważ usprawnia metabolizm.
Konieczne jest stosowanie przerw w suplementowaniu – tak i nie
Nie ma konieczności cyklowania kreatyny, czyli okresowego przerywania stosowania. Kreatyna to związek syntetyzowany przez organizm i nadwyżka zostanie zmetabolizowana do różnych procesów i przemian fizjologicznych. Niektórzy jednak wskazują na potrzebę robienia cyklicznych przerw, ponieważ odżywki mogą obciążać pracę nerek. Warto podejść do tematu indywidualnie i skonsultować się w tej kwestii ze specjalistą, na przykład z trenerem. Producenci oferują bogaty wachlarz preparatów, więc każdy może znaleźć dla siebie odpowiednią formę suplementu.