Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy na naszych stołach obowiązkowo goszczą ryby. Są one nieodłącznym elementem tradycji oraz bardzo ważnym symbolem wigilijnej kolacji. Chociaż w polskich domach nadal króluje karp pod różnymi postaciami, coraz częściej decydujemy się także na inne ryby. Na które zdrowe gatunki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowań do wigilijnej wieczerzy?
2017-12-18 00:00
Udostępnij
Nowe ryby na świątecznym stole

Czy ktoś z nas wyobraża sobie Święta Bożego Narodzenia bez ryb na stole? Oczywiście, że nie! I bardzo słusznie, bo ryby to nie tylko ważny element tradycji, ale także źródło wielu cennych witamin oraz zdrowego kwasu omega-3. Najczęściej podczas gonitwy przygotowania 12 wigilijnych potraw, nie myślimy o tej istotnej kwestii – doborze ryby, która będzie wartościowa dla naszego zdrowia. Święta nieodzownie kojarzą nam się z karpiem, ale to niejedyna ryba godna uwagi. Jakie jeszcze gatunki warto zaserwować i na co zwracać szczególną uwagę?

Ryby na wigilijnym stole - pstrąg

Sposobów na świąteczne przygotowanie pstrąga jest wiele – można go upiec w migdałach, zaserwować w tradycyjnej galarecie, lub podać wędzoną rybę w przepysznej sałatce np. awokado i dressingiem pomarańczowym. Co ważne, najpopularniejsza metoda przyrządzania pstrąga - smażenie w panierce, powinna odejść w zapomnienie, ponieważ w ten sposób ryba traci  wartościowe kwasy omega-3. Najzdrowszy sposób przygotowania to grillowanie, gotowanie, pieczenie lub wykorzystanie wędzonej ryby. A pstrąg to przecież samo zdrowie, ryba jest niskokaloryczna – ma niecałe 200 kalorii w 100 gramach. Mimo tego, zawiera wiele cennych substancji odżywczych. Przede wszystkim pstrąg jest skarbnicą dobrej jakości aminokwasów, które mogą być bardzo przydatne w budowie tkanki mięśniowej. Ryba jest także pełna witamin z grupy A, B, D i E.

Ryby na wigilijnym stole - śledź

Mówią, że śledzia na wigilijnej wieczerzy zabraknąć nie może, wszak danie jest postne i w dodatku uwielbiane przez Polaków. Zazwyczaj serwujemy go w śmietanie, lub oleju z cebulką, musztardą, czy czosnkiem i majerankiem. Ta ryba natomiast doskonale komponuje się także ze słodkimi dodatkami, np. rodzynkami czy jabłkiem. Warto poeksperymentować i spróbować przyrządzić korzennego śledzia właśnie z jabłkiem, rodzynkami, miodem, cynamonem oraz goździkami. To danie niewątpliwie zachwyci każdego gościa! Nie można także nie wspomnieć o tym, że śledź jest wyjątkowo zdrową rybą. Ma on bardzo mało kalorii, a 70% tłuszczu, jaki znajduje się w rybie to zdrowe kwasy tłuszczowe jedno- i wielonienasycone. Śledź jest także bogatym źródłem cennych witam, takich jak A, E, D oraz witaminy B6 i B12.

Ryby na wigilijnym stole - łosoś atlantycki

Kiedy myślimy o rybach na Boże Narodzenie, raczej łosoś atlantycki nie będzie naszym pierwszym skojarzeniem. A właściwie dlaczego? Przecież ryba jest bardzo zdrowa, a dodatkowo pyszna! Można go zapiec z ziołami, czosnkiem, masłem, skropić kwaskową limonką i danie gotowe. Tym bardziej, że ryba jest doskonałym źródłem białka. Co więcej łosoś (ten prawdziwi, dziki) jest bogaty w potas, który ma korzystny wpływ na pracę nerwów i mięśni, pomagając również przyspieszyć metabolizm. Ponadto jest on cennym źródłem witam A, D, E i witamin z grupy B. Łosoś atlantycki dostarcza także jod, który jest pierwiastkiem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Zdrowe wigilijne dania z rybą w roli głównej

Aby dania, które serwujemy podczas Wigilii, były skarbnicą cennych składników dla naszego zdrowia, musimy je też odpowiednio przygotować. Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować ze smażenia w  panierce, która jest bardzo kaloryczna. Drugą istotną kwestią jest także wybór odpowiedniej ryby w sklepie. Po czym poznać świeżą rybę? Przede wszystkim jej łuski są lśniące i dobrze przylegają, a oczy są przezroczyste i wypukłe. Natomiast mięso powinno zachowywać sprężystość: naciśnięte – wracać do poprzedniego kształtu, a nie zapadać się lub pozostawać twarde. W przypadku kiedy chcemy kupić ryby wędzone lub półprodukty powinniśmy przede wszystkim sprawdzić kraj ich pochodzenia, jak również skład. „Produkty wysokiej jakości w swoim składzie nie mają fosforanów i sztucznych konserwantów. Im krótsza lista składników – tym lepiej, mamy wtedy pewność, że produkt bardziej naturalny. To co równie istotne – sprawdzajmy czy ryba jest z hodowli czy żyła dziko w morzu. Ta druga jest o wiele bardziej wartościowa dla zdrowia i nieporównywalnie smaczniejsza. Dokładnie taką jakość produktów uzyskujemy dzięki odpowiedniej selekcji najlepszych gatunków ryb prosto z mórz. – dodaje Kamil Jerominek