Ortoreksja, czyli nawyk zdrowego odżywiania

W dobie, kiedy z każdej strony atakują nas zdjęcia pięknych i szczupłych modelek. Nie jednak kobieta marzy o ich figurze. Dlatego też bardzo często sięga po różne diety. Jednak psychologowie ostrzegają – od diet i zdrowego odżywiania można się niebezpiecznie uzależnić
fit.pl
2010-08-30 00:00
Udostępnij
Ortoreksja, czyli nawyk zdrowego odżywiania
ortoreksja2Obsesyjne dbanie o zdrowie i odpowiedni dobór składników odżywczych jest uważane za zaburzenie odżywiania. Stawiane na równi z anoreksją i bulimią. Psychoterapeuci mają pełne ręce robioty, gdyż do ich gabinetów trafia coraz więcej osób, dla których unikanie soli czy glutaminianu sodu staje się obsesją nie pozwalającą normalnie żyć.

Jeśli większość dnia mija na liczeniu kalorii, planowaniu zakupów i posiłków, studiowaniu tabel z wartościami odżywczymi i indeksami glikemicznymi, smak potraw przestaje się liczyć, a jedzenie nie sprawia przyjemności, to oznaki uzależnienia od zdrowego odżywiania.

Osoby obsesyjnie zwracające uwagę na wartość odżywczą potraw rezygnują ze wszystkiego, co mogłoby spowodować opóźnienie posiłku, unikają jedzenia w towarzystwie i spotkań z przyjaciółmi. Omijają restauracje, w obawie, że podawane tam potrawy nie będą wystarczająco wartościowe. Rezygnują także z wyjazdów lub zabierają na nie swoją własną żywność.

Wiele mówi się o zdrowych nawykach żywieniowych i konieczności wyeliminowania ze swojego jadłospisu niezdrowych potraw. Jak się okazuje zbytnie skoncentrowanie się na odżywianiu i odpowiedniej diecie może nam zaszkodzić. Brzmi paradoksalnie? Oczywiście organizm, który pozbawiony jest wielu składników odżywczych, witamin i mikroelementów zaczyna szwankować.

Zaczynają pojawiać się częste bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, nudności i osłabienie. Mogą wystąpić również kłopoty z ortoreksja4pamięcią i koncentracją, spadek odporności, anemia, a nawet anoreksja.

Spożywanie posiłków w samotności może prowadzić również do izolacji, osamotnienia, a to z kolei prowadzi do depresji.

Przyczyn ortoreksji należy szukać w psychice. Przesadne skupienie się na byciu zdrowym i szczupłym może wynikać z potrzeby akceptacji otoczenia. Najczęściej na ortoreksję zapadają osoby dążące do perfekcji i przesadnie skoncentrowane na sobie. Mają potrzebę ciągłego kontrolowania swojego zdrowia i wyglądu.

Jak leczyć się z uzależnienie od ortoreksji? Przede wszystkim należy uzupełniać braki witamin i mikroelementów. Osoby, które cierpią na ortoreksję bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że nie funkcjonują normalnie. Maja przeświadczenie, że doskonale znają się na zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia. Dopiero poważne uszczerbki na zdrowiu i kryzys emocjonalny pozwalają dostrzec fakt uzależnienia.

www.fit.pl