Co więcej związek ten może również zapobiegać odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Zdaniem autorów pracy, która wykazała działanie papryczki chili, ich odkrycie może pomóc wszystkim osobom cierpiącym na nadwagę. Może być również skuteczna w przeciwdziałaniu chorobom, które powstają w wyniku otyłości: cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroby układu sercowo-naczyniowego.
Odkrycie naukowców to kolejny krok naprzód w walce z otyłością i nadwagą. A statystyki Światowej Organizacji Zdrowia są zatrważające - na świecie ok. 2 mld osób ma nadwagę, a 0,5 mld cierpi na otyłość i statystyki te rosną.
Jak działa kapsaicyna? Pobudza metabolizm tłuszczów, ograniczając dzięki temu spożywanie kalorii, redukuje również objętość tkanki tłuszczowej oraz poziom trójglicerydów we krwi.
Naukowcy prowadząc badania podzielili ochotników na dwie grupy. Jedna z nich spożywała wysokotłuszczowe produkty, podczas gdy druga była na diecie zrównoważonej. Codziennie przez 9 tygodni grupie pierwej podawano roztwór z kapsaicyny, a druga połowa oraz grupa kontrolna - roztwór nieaktywny.
Okazało się, że grupa będąca na tłustej diecie, ale dostająca związek zawarty w papryczce chili tyła średnio o 8 procent mniej niż grupa, która spożywała wysokotłuszczowe pokarmy, ale nie przyjmowała rozwotru z kapsaicyny. W pierwszej grupie zanotowano również znacznie mniejsza objętość tkanki tłuszczowej.
Szczegółowe badania pokazały, że tłusta dieta powodowała zmiany aktywności licznych genów, co wpływało na zmianę produkowanych przez nich białek. Były to białka regulujące: metabolizm tłuszczów, procesy wytwarzania energii potrzebnej komórkom do życia oraz procesy wytwarzania ciepła.
Naukowcy zaobserwowali, że kapsaicyna normowała - całkowicie lub częściowo - poziom większości z tych białek.
Praca pozwala lepiej zrozumieć rolę kapsaicyny w walce z otyłością i redukcją masy ciała. Dzięki temu w przyszłości mogą zostać zaprezentowane nowe metody leczenia otyłości.
www.fit.pl