Szybkie spożywanie posiłków ma wpływ na naszą wagę. Im szybciej jemy, tym nasz organizm szybciej przybiera na wadze – taki wniosek, na podstawie swoich badań, wysunęła portugalska badaczka
fit.pl
2014-08-18 00:00
Udostępnij
Im szybciej jesz, tym szybciej tyjesz!
szybkie jedzenieJulia Galhardo na grupie około pół tysiąca dzieci z nadwagą udowodniła, że sposób i długość konsumpcji posiłków ma wpływ na to, ile ważymy.

Część dzieci poddanych badaniu w portugalskim szpitalu jadła od posiłki podawane  w ilości 300-350 g do zjedzenia bez ograniczeń czasowych, a część mogła zjeść ten sam posiłek tylko w 15 min.

Dzieci, które musiały zjeść swój posiłek w czasie 15 minut, szybciej jadły pokarmy, a tym samym były częściej głodne, dlatego jadły więcej. U tych dzieci proces szybkiego jedzenia zaburzał prawidłową pracę hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie sytości i głodu.

Tymczasem maluchy, które jadły w tempie bez ograniczeń czasowych, swobodnie i powoli spożywały posiłki.

Efekt takiego jedzenia - to naturalne uczucie sytości już podczas zjedzenia części dania. U tej częściej badanych hormony odpowiedzialne za informację o głodzie i sytości pracowały prawidłowo - dzieci nie musiały spożywać całości obiadu, by czuć się najedzone.

Obserwacje badaczki dotyczące sposobu jedzenia posiłków ma szansę ugruntować przekonanie, że powolne i spokojne jedzenie oraz dokładne gryzienie pokarmów pozwoli nam uniknąć częstego poczucia głodu.  To również bardzo ważny sygnał, który być może zmieni nasze myślenie o jedzeniu i pozwoli ustrzec przed nadmiernym przybieraniem na wadze z powodu pochłaniania zbyt wielu porcji.

SPRAWDŹ ILE MOŻESZ SCHUDNĄĆ!

www.fit.pl