Ciągła ochota na bliżej nie określone przysmaki, trwały głód, depresja lub zmęczenie mogą być sygnałem, że twój sposób odżywiania nie spełnia oczekiwań organizmu
fit.pl
2010-04-30 00:00
Udostępnij
Siedem oznak złej diety
Rozpoznawanie i poprawna interpretacja znaków dawanych przez nasz organizm to umiejętność, która może się przydać także podczas komponowania zdrowej diety.

dieta 11) Niski poziom energii lub uczucie ciągłego zmęczenia

Przyczyna - Sprawcą całego zamieszania mogą być węglowodany. Diety mocno redukujące ich zawartość w codziennym menu mogą być odpowiedzialne za uczucie ciągłego przemęczenia i brak energii. Inną możliwością jest brak żelaza lub niedostateczne nawodnienie organizmu.


Reakcja - Aby cieszyć się zdrowiem i energią przez cały dzień, a mimo to nie przybierać na wadze, zadbaj o odpowiednią ilość węglowodanów w spożywanych posiłkach. Sięgaj śmiało po bogaty w żelazo szpinak i pij minimum 8 szklanek wody mineralnej dziennie.

2) Złe samopoczucie, depresja

Przyczyna – Niewystarczająca ilość kwasów omega-3, kwasu foliowego lub witamin z grupy B.

Reakcja – Jedz ryby minimum dwa razy w tygodniu. Dzięki nim w naturalny sposób uzupełnisz niedobory kwasów omega-3. Na deser sięgnij po bogate w witaminę B6 banany.

3) Napięcie przedmiesiączkowe (PSM)

Przyczyna – Niedobór wapnia lub magnezu oraz nadmiar cukru mogą wzmacniać symptomy PSM, takie jak wahania nastrojów, humory, złość i ból głowy.

Reakcja – Ogranicz ilość spożywanych słodyczy. Zamiast nich wzbogać swoją dietę w mleko, jogurt, produkty sojowe (wapń) oraz orzechy i produkty pełnoziarniste (magnez).

[-------]

4) Ciągły głód


Przyczyna – Opuszczanie śniadania lub innych posiłków. Podobne objawy dają diety ubogie w kalorie, węglowodany lub proteiny, a także spożywanie zbyt dużej ilości „pustych” kalorii np. słodyczy.

Reakcja – Postaraj się rozłożyć posiłki w ciągu dnia na kilka mniejszych porcji i nigdy nie zapominaj o śniadaniu. To pierwszy i najważniejszy posiłek, od którego wiele zależy.

dieta 25) Łaknienie


Przyczyna – Zbyt rygorystyczna dieta, opuszczanie posiłków lub podjadanie między nimi. Picie zbyt dużej ilości kofeiny lub alkoholu także ma wpływ na zaburzenia łaknienia.

Reakcja – Zamiast podjadać kolejne słodycze przygotuj sobie kilka owoców i surowych warzyw. Gdy dopadnie cię lekki głów zawsze możesz po nie sięgnąć. Ogranicz kawę do maksymalnie trzech filiżanek dziennie i alkohol do jednej jednostki.

6) Drażliwość
Przyczyna – Opuszczanie posiłków, niedobór kalorii lub wspomaganie się kofeiną w ciągu dnia. Nadmiar kofeiny może powodować drażliwość.

Reakcja – Postaraj się by każdego dnia dostarczyć organizmowi ok 1800 – 2000 zdrowych kalorii, które podniosą poziom energii i przyśpieszą metabolizm. Jeśli codzienna dawka kalorii jest w twoim przypadku większa, zamiast ją ograniczać, postaw na intensywniejszą aktywność fizyczną.

7) Otępienie umysłowe

Przyczyna – Unikanie śniadań, niedobór antyoksydantów oraz witaminy E może powodować otępienie umysłowe, rozkojarzenie lub nawet zaburzenia pamięci. Na kłopoty z myśleniem wpływa także zbyt niski poziom żelaza.

Reakcja – Zanim wyjdziesz z domu zjedz zdrowe i energetyczne śniadanie dzięki któremu twój umysł będzie sprawnie działał aż do wieczora. W ciągu dnia podjadaj bogate w przeciwutleniacze owoce (wiśnie, czerwone grejpfruty, śliwki i pomarańcze) oraz warzywa (szpinak i brukselkę).

www.fit.pl