Rozpoczęcie roku szkolnego oznacza, że rodzice uczniów powrócą do codziennego treningu kreatywności, komponując kanapki pakowane do tornistrów i plecaków. Wbrew pozorom wcale nie jest to proste, ponieważ właściwy dobór składników ma duży wpływ na to czy nasze dziecko dostanie zdrowy i regenerujący posiłek. Warto zatem zadbać, aby w śniadaniu znalazły się produkty pożywne, lekkostrawne i bogate w witaminy oraz składniki mineralne.
- Wszystkie wymienione zalety posiada jajko – mówi Tomasz Jokiel z Ferm Drobiu Jokiel. - Dlatego warto je na stałe włączyć do śniadaniowego menu ucznia. Jedna sztuka ważąca 50-70 g zawiera tylko 75 kcal i ok. 6,2 g łatwo przyswajalnego białka. Zawarte w jajkach tłuszcze nie powodują tycia, ponieważ większość to korzystne tłuszcze nienasycone. Jajko to także źródło witamin A, E, D, K, z grupy B oraz kwasu pantotenowego. Ze składników mineralnych w jajku występują w nim magnez, żelazo, jod, potas, wapń, fosfor, sód, cynk, fluor, krzem, miedź, selen, mangan i siarka.
Na twardo
Jajko w tej formie to śniadaniowa klasyka. Mamy jednak wiele możliwości włączenia go do uczniowskiego śniadania. Starsi zapewne pamiętają, że gotowane na twardo jajko w skorupce było ważnym elementem prowiantu, który zabierało się w podróż. Dzieciom jednak nie dawajmy jajka w takiej formie. Lepiej obrać je w domu, a najlepiej przekroić na pół lub na ćwiartki, wtedy będą wygodniejsze do zjedzenia. Spakowanie ułatwią dostępne na rynku pudełka śniadaniowe z przegródkami. Doskonałym pomysłem jest włożenie pokrojonego w plasterki jajka do kanapki. Pieczywo, najlepiej bogate w błonnik, pełnoziarniste smarujemy masłem lub zdrowszą pastą z awokado, dodajemy żółty ser, wędlinę, liść sałaty. Doskonale też pasuje zielony ogórek, posiekana natka pietruszki, nasiona słonecznika i rzodkiewka.
Pasta jajeczna
Jajko może też pojawić się na kanapce w formie pasty jajecznej. Warto ją zrobić samodzielnie, tym bardziej że jest to niezwykle proste. Będziemy do tego potrzebować jaj ugotowanych na twardo, cebuli, soli, pieprzu i majonezu. Cebulę (można ją zastąpić szczypiorkiem) i jajka po obraniu ze skorupki drobno siekamy. Mieszamy z majonezem, a następnie przyprawiamy. Oczywiście przepis ten można modyfikować dodając np. musztardę, seler naciowy albo tarty chrzan. Przygotowując jednak pastę, którą dodamy do uczniowskiego śniadania, pamiętajmy, że dzieci przeważnie nie przepadają za zbyt dużą ilością przypraw i bardzo pikantnym smakiem. Kanapkę z pastą jajeczną można wzbogacić liściem sałaty i plastrem aromatycznego, malinowego pomidora.
Jajko sadzone
Do szkoły można też przygotować kanapkę z jajkiem sadzonym. Najlepiej będzie pasowała do niej bułka z ziarnami. Pamiętajmy też, aby usmażone jajko miało ścięte żółtko, ponieważ dzięki temu unikniemy jego rozlania, a bułka będzie łatwiejsza do zjedzenia. Co możemy dołożyć do takiego jajecznego hamburgera? Liść sałaty, plaster pomidora, żółtego sera, wędzonego łososia czy pokrojoną w talarki cebulę. Kanapkę można jeszcze wzbogacić majonezem, sosem czosnkowym lub ketchupem.