fit.pl mobile logo

Woda - mineralna, źródlana czy stołowa?

Zaleca się, aby woda była podstawowym rodzajem płynu pitego na co dzień. Żeby wybrać tą najlepszą powinniśmy zwrócić uwagę na skład mineralny, ktróry decyduje o walorach zdrowotnych i zastosowaniu wody  

Woda jest neutralna i bezkaloryczna, co czyni ją napojem uniwersalnym, godnym polecenia wszystkim niezależnie od stanu zdrowia. Kupując wodę powinniśmy pamiętać, że nie jest ona produktem jednorodnym. Wody mogą różnić się od siebie poziomem składników mineralnych, jak i sposobem pozyskiwania.

Naturalne wody mineralne

Wydobywane są z podziemnych złóż o znanych i udokumentowanych zasobach. Charakteryzują się naturalną czystością oraz ściśle określoną zawartością składników mineralnych. W zależności od stężenia składników mineralnych dzieli się je na niskozmineralizowane, średniozmineralizowane i wysokozmineralizowane. Niektóre z wód mineralnych cechują się szczególnie wysoką zawartością jednego lub kilku składników mineralnych (np. jodu, krzemu, żelaza), co decyduje o ich właściwościach leczniczych. Tego typu wody wykorzystywane są w leczeniu uzdrowiskowym. Należy pamiętać, że kuracja pitna z wykorzystaniem wód leczniczych (tzw. krenoterapia) powinna być poprzedzona konsultacją lekarską.

 

Tabela. Podział wód mineralnych ze względu na stopień mineralizacji.

Rodzaj wody Zawartość składników
mineralnych w 1 litrze
bardzo niskozmineralizowana nie więcej niż 50 mg
niskozmineralizowana nie więcej niż 500 mg
średniozmineralizowana 500-1500 mg
wysokozmineralizowana powyżej 1500 mg


Wody źródlane

Od wód mineralnych różnią się tym, że wydobywane są z płytszych źródeł i mają niższe stężenie składników mineralnych (większość wód źródlanych stanowią wody niskozmineralizowane). Wody źródlane są często mylone z wodami mineralnymi. Wiele osób decyduje się na ich zakup ze względu na ich niższą cenę.

Wody stołowe

Pod tą nazwą kryje się zwykle przeznaczona do picia woda gospodarcza, do której dodaje się odpowiednią ilość związków mineralnych lub którą miesza się z naturalną wodą wysokozmineralizowaną. Pod względem składu mineralnego wody stołowe są zbliżone do wód źródlanych i mineralnych. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że ze względu na sposób pozyskiwania uznawane są one za mniej wartościowe.

Dla każdego coś innego

To, jaki rodzaj wody będzie dla nas najlepszy zależy od naszego wieku, stanu zdrowia i codziennej aktywności. Do picia na co dzień zaleca się najczęściej wody średniozmineralizowane. Do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci najodpowiedniejsze są wody niskozmineralizowane, zarówno te mineralne, jak i źródlane. Wody niskozmineralizowane, które są jednocześnie niskosodowe polecane są osobom, które z racji występujących schorzeń (nadciśnienie tętnicze, choroby nerek) powinny ograniczać spożycie sodu.

Wody wysokozmineralizowane wyróżniają się zwykle zwiększonym stężeniem wapnia i magnezu. Picie ich może przynieść korzyści rekonwalescentom, sportowcom, osobom pracującym fizycznie oraz tym, które się odchudzają lub mogą być zagrożone wystąpieniem niedoborów składników mineralnych (np. ze względu na wykluczanie z diety niektórych pokarmów).

dr Joanna Anna Walczak

www.poradniadietetyczna.fit.pl

 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl