Naukowcy z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego oraz specjaliści z Brigham and Women's Hospital w Bostonie, od 1989 roku analizowali dane ponad 18 tysięcy kobiet przed menopauzą. Badane respondentki musiały wypełnić kwestionariusze z pytaniami dotyczącymi stanu ich zdrowia, aktywności fizycznej i nawyków życiowych.
Wyniki badań opublikowano w magazynie „Archives of Internal Medicine”. Wynika z nich, że statystycznie kobiety przez 16 lat przytyły ponad 9kg. Jednak te, które jeździły na rowerze lub uprawiały energiczny spacer, nie przytyły bądź przytyły o wiele mniej.
To badanie wykazało, że zarówno szybki marsz jak i jazda na rowerze mogą ograniczyć przybieranie na wadze. Jednak powolny spacer nie ochroni nas przed przytyciem. Inne badania prowadzone na mężczyznach potwierdzają tę teorię – mówi Anne Lusk z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego.
Wyniki badań Anne McTiernan, dyrektora Prevention Center at the Fred Hutchinson Cancer Research Center in Seattle wykazują podobną zależność. W jej badamoacj kobiety, które w czasie odchudzania truchtały lub jeździły na rowerze przez 2 - 4 godziny tygodniowo, schudły dodatkowo 1,5 – 2,5 kg w roku więcej.
www.fit.pl